Nėra vienos nuomonės, kada pradeda formuotis žmogaus asmenybė.Taigi asmenybės raidą lemiančias priežastis tyrinėtojai aiškina nevienodai ir visą žmogaus gyvenimo laiką skirsto į panašius, bet nevienodus tarpsnius. Amžiaus tarpsnį lemia fiziologinių ir psichikos pokyčių visuma, o psichologinė būsena priklauso nuo žmogaus gyvenimo sąlygų, ugdymo, jo veiklos ir bendravimo ypatumų. Taigi tos pačios aplinkos sąlygos įvairaus amžiaus žmones veikia skirtingai, o to paties – panašiai, todėl bendraamžiai turi būdingus, tipiškus bruožus. Bet tuo pačiu jie nepraranda tapatumo ir skiriasi vienas nuo kito. Be to vieni psichologai teigia, jog tapatumo šaknis galima įžvelgti jau kūdikystėje, kiti mano, kad tai nuolatinis procesas, kuris vyksta visą gyvenimą. Tačiau visuotinai pripažįstama, kad būtent paauglystėje visa tai sutvirtėja.
E.Eriksonas - Froido šalininkas, tapatumo sąvoką vartojęs asmenybės brendimo procesui atskleisti, aiškinęs žmogaus sąveiką su socialiniu pasauliu. Taigi, anot Eriksono, vystymuisi turi įtakos ne tik individo santykiai su tėvais, bet ir kultūrinis gyvenimas. Tai buvo priežastis, kurios pasekoje jis sukūrė žmogaus vystymosi teoriją, kurioje aiškina, kas vyksta vystantis žmogui, jo santykiuose su pasauliu. Jo aprašoma vystymosi teorija apima visą gyvenimą nuo kūdikystės iki senatvės, taip pat tyrinėjo ne psichologinių traumų įtaką individui, o akcentavo savybes įgyjamas skirtingais vystymosi periodais. Eriksonas teigė, jog tapatumas – tai individo poreikis išlikti pačiu savimi.
Taigi Eriksono teorija aiškina, kad vystymosi proceso fazės turi tam tikrą eiliškumą, kol visos dalys sujungiamos į visumą, t.y. per gyvenimą kiekviena asmenybė pereina 8 stadijas. Joms apibūdinti Eriksonas vartoja žodį “krizė“(t.y. laikotarpį, kai žmogus tampa labiau pažeidžiamas vienokių ar kitokių nesklandumų), siekdamas pažymėti, kad tai taškas, reiškiantis lūžio momentą, kuriame padidėja ir pažeidžiamumas, ir potencialas t.y. asmens būsena krizės metu. Individo psichinei raidai reikšmingiausios krizės įvyksta pasikeitus socialiniam statusui t.y. pradėjus vaikščioti, kalbėti, eiti į mokyklą, lytiškai bręsti, sukūrus šeimą, išėjus į pensiją ir kt. Taigi kiekviename lygyje sėkmingai išspręsta krizė formuoja žmogaus charaktesį, stiprina bręstančią asmenybę, kuria žmogaus individualumą....
Šį darbą sudaro 1677 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
Nuolat dirbame, kad pagerintume visų mūsų turimų mokslo darbų kokybę, todėl informuojame, jog šis rašto darbas buvo patikrintas savo srities specialisto, todėl galite būti užtikrinti dėl šio darbo kokybės.
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!