Mėnulis – arčiausiai Žemės esantis kosminis kūnas. Jis vienintelis Žemės gamtinis palydovas. Antras (po Saulės) pagal spindesį (pilnaties metu jo ryškis -12.7) kosminis kūnas. Tai antrasis Saulės sistemos kūnas, kuriame yra pabuvojęs žmogus – 1968 – 1972 m. aplankė „Apolono“ erdvėlaiviai, Mėnulyje buvo nusileidę 12 astronautų.
Apsisukimo apie ašį ir apskriejimo aplink Žemę žvaigždinis periodas - 27,321661 d.
Vienodų fazių kartojimosi vidutinis periodas (sinodinis periodas) - 29,530 d.
Atstumas nuo Žemės iki Mėnulio
Mėnulis yra tokios pačios apvalios rutulio formos kaip ir Žemė, tik jos skersmuo yra 4 kartus mažesnis, o masė – net 81 kartą mažesnė negu Žemės masės. Vidutinis atstumas nuo Žemės iki Mėnulio yra 384 000 km. Kadangi Mėnulio sukimosi orbita yra ne visiškai apvali, bet kiaušiniška (elipsės formos), tai kartais atstumas nužemės iki Mėnulio būna net 407 000 km, o kartais – 356 000 km. Tačiau ir šis atstumas gana didelis – garsusis viršgaisrinis lėktuvas Konkordas (žinoma, jei galėtų skraidyti kosmose) šį atstumą įveiktų tik per 7 paras. Pagal kosminius dydžius šis atstumas yra tikrai nedidelis, nes iki Saulės Konkordui tektų skristi net 8 metus.
Kodėl keičiasi Mėnulio forma?
Mėnulis neskleidžia šviesos, jį tik skirtingai apšviečia Saulė. Mėnuliui per mėnesį apsisukant apie Žemę Saulė jį apšviečia iš skirtingų pusių. Jeigu Mėnulis, žvelgiant iš Žemės, yra toje pačioje pusėje, kaip ir Saulė, tuomet mes išvis nieko nematome, nes iš Žemės matomos Mėnulio pusės neapšviečia Saulės šviesa – ši Mėnulio pusė yra šešėlyje, joje viešpatauja Mėnulio naktis. Tuo tarpu Mėnuliui esant priešingoje Žemės pusėje, Saulė apšviečia visą į Žemę nukreiptą Mėnulio pusę. Toje pusėje yra Mėnulio diena, o mes danguje matome pilnatį. Mėnuliui esant Saulės ir Žemės linijos kairėje ar dešinėje, apšviečiama tik dalis į Žemę atkreiptos Mėnulio pusės. Tada, priklausomai nuo pusės ir apšviesto ploto didumo, būna kitos Mėnulio fazės – priešpilnis ar delčia.
Devyni Mėnulio pavidalai.
Šviesios ir tamsios vietos Mėnulyje
Anksčiau buvo manoma, kad...
Šį darbą sudaro 3522 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!