Dėstytoja soc. m. dr. Erstida ULVIDIENĖ
Vertinimas
Vilnius
2007
ĮVADAS
Jau kelis dešimtmečius daugelio pasaulio valstybių biudžeto pajamos ir išlaidos yra nesubalansuotos. Kiek anksčiau monetaristai ir neomonetaristai pripažino tik subalansuotą valstybės biudžetą. Tačiau rinkų konjunktūriniai svyravimai, ekonomikos ciklo pokyčiai, valstybės skolų dinaminiai pokyčiai bei politiniai sprendimai dažnai neleidžia valstybės pajamas ir išlaidas subalansuoti.
Ekonomiką skatina tiek mokesčių sumažinimas, tiek vyriausybės išlaidų padidinimas, todėl kyla klausimas, kam teikti pirmenybę. Atsakymas priklauso nuo to, kaip vyriausybė vertina viešojo (valstybinio) sektoriaus vietą ir reikšmę rinkos ekonomikoje.
Vienos koncepcijos šalininkai teigia, kad nenormalu stipriai, pažangiai ekonomikai turėti skurdų ir menką valstybinį sektorių. Jų nuomone, svarbiausia yra ne tiek gaminti daugiau prekių ar teikti paslaugų privačiame sektoriuje, kiek turėti daugiau geresnių mokyklų, efektyvesnių viešojo transporto sistemų, švaresnių ir saugesnių miestų. Šios koncepcijos šalininkai pirmenybę teikia vyriausybės išlaidoms, kurios didins BVP augimą ir kartu per mokesčius, kaip savaiminius stabilizatorius, neleis jam didėti dėl infliacijos.
Kitos koncepcijos šalininkai įrodinėja, kad viešasis sektorius dabartinėje ekonomikoje yra per daug išpūstas. Neprotinga pavesti neiniciatyviems vyriausybės biurokratams organizuoti gyventojams reikalingų švietimo, susisiekimo, miestų ūkio, sveikatos apsaugos ir kitų paslaugų teikimą, nes tai gali daryti pelno interesų vedami iniciatyvūs asmenys ir ūkio subjektai. Be to, auganti vyriausybės globa asmenims ir jų šeimoms gresia rimtu jų suvaržymu bei valstybiniu gyvenimo reglamentavimu. Todėl pirmenybę reikia teikti mokesčių mažinimui, siekiant skatinti ūkio plėtrą ir vyriausybės išlaidų mažinimui, stengiantis riboti ekonomikos augimą.
1. BIUDŽETO DEFICITAS
Biudžeto deficitas – tai biudžeto išlaidos, viršijančios pajamas. Taip pat finansinių metų valstybės išlaidų, palygintų su įplaukomis, perteklius. Valstybės įplaukos susideda visų pirma iš asmenų ir įstaigų mokesčių, bet būna ir įvairių kitokių įplaukų, pavyzdžiui, iš privačių ir visuomeninių įmonių paruodamo valstybinio turto.
Paprastai biudžeto deficitas yra nepageidaujamas, nes jis – vienas iš infliacijos šaltinių. Jei valstybės išlaidos ne padengiamos realiomis prekėmis ir paslaugomis, kainos neišvengiamai kyla. Tačiau deficitinis biudžetas pateisinamas, jeigu ekonomika išgyvena nuosmukį. Šiuo atveju kainos pernelyg nepakils, o didėjanti...
Šį darbą sudaro 5134 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!