Avižos – vertingi ir daug kur sėjami javai. Jų grūdai labai geras pašaras gyvuliams, nes juose yra iki 12-15% aukščiausios kokybės baltymų, 40-45% krakmolo ir net 4-6% riebalų, taip pat gausu vitaminų: B1 (tiamino) – 4,5-8,0 mg/kg ir B2 (riboflavino) – 1,1-1,4 mg/kg. Avižų kruopos labai vertinamos dietinėje ir vaikų mityboje. Jose gausu geležies, reikalingos kraujui gaminti, kalcio ir fosforo – kaulams stiprinti. Avižinių kruopų baltymuose nepakeičiamųjų aminorūgščių: lizino, arginino, tristofano, cistino, tirozino. Maisto pramonė iš avižų grūdų gamina dribsnius, kruopas, sausainius ir kitus produktus. Malimo atliekos yra puikus koncentruotas pašaras. Kilogramas grūdų prilygsta 1 pašariniams vienetui, jame yra 85 g virškinamųjų proteinų, 1,4 g kalcio ir 3,3 g fosforo.
Avižiniai šiaudai maistingesni už kitų javų šiaudus. Daug avižų auginama žaliajam pašarui ir silosui su įvairiais mišiniais, ypač su ankštiniais javais. Avižos gerai auga visose dirvose, todėl jos yra nepakeičiamos vikių, lubinų ir kitų pašarinių mišinių komponentas. Avižos nelepus augalas.
Avižos vieni iš seniausių augalų. Jos nuo senų laikų aptinkamos kai kviečių ir miežių piktžolės. Žmonių veikiamos jos pavirto atskira kultūra. Europoje avižos buvo žinomos 1500-1700 m.pr.m.e Lietuvoje auginamos nuo pirmųjų mūsų eros amžių.
Pagal pasėlių plotus avižos pasaulyje užima 7 vietą – kasmet jomis apsėjama apie 28 mln. ha. Plačiai avižos auginamos Vakaruų Europos šalyse, JAV, Kanadoje.
Gausiausi derliai išauginami Vokietijoje ir Prancūzijoje.
XX a. pr. Lietuvoje buvo auginama daug avižų. 1913 m. avižų pasėliai sudarė 20,2% bendro pasėlių ploto, o 1939 m. – 15,6%. Avižos buvo svarbus arklių pašaras. Po II Pasaulinio karo pasėliai sumažėjo. 1965 m. buvo auginama vos 32 tūkst. ha. Vėliau pradėta didinti. 1990 m. jų plotai buvo 77,4 tūkst.ha. Ypač vertingos avižos lengvose smėlio ir priesmėlio dirvose. Avižas auginti apsimoka. Jas tinka auginti sėjomainose, kuriose auginama daug javų, nes jas galima sėti po įvairių augalų.
Avižų gentyje (Avena L.) yra apie 70 rūšių. Iš jų vienos kultūrinės, kitos laukinės, vienos...
Šį darbą sudaro 5732 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!