Poveikio aplinkai vertinimas, procesai ir jo pagrindiniai tikslai. Poveikio aplinkai vertinimo apimties nustatymas ir programos rengimas. Ir kitka.
1. Poveikio aplinkai vertinimo istorija.
Žmogaus poveikis aplinkai buvo stebimas daugelį amžių, bet sisteminės pastangos apsaugoti ir valdyti aplinkos kokybę pradėtos įgyvendinti tik 1960m. JAV. Iki tol viuomenės veiklos įtaka aplinkai nebuvo vertinama priimant sprendimus, o vienintelis kriterijus, į kurį buvo atsižvelgiama, buvo ekonominis aspektas.
Iki 1970 metų prieš pradedant ūkinę veiklą, buvo atliekama projekto peržiūra kuri buvo pagrįsta inžinerinėmis ir ekonominėmis studijomis.
Poveikio aplinkai vertinimas pradėtas vykdyti 1969 metais, JAV, priėmus Nacionalinį aplinkos politkos aktą (NEPA). O jau 1970 metais JAV PAV buvo įteisintas įstatymais.
1970-1975 metų laikotarpyje buvo atliekamas poveikio aplinkai vertinimo metodologinis tobulinimas. Šiuo laikotarpiu pirmiausia dėmesys buvo koncentruojamas į biofizinių poveikių nustatymą, prognozavimą, sušvelninimą.
1975-1980 buvo vykdomas nedidelės apimties PAV, įtraukiant socialinio poveikio vertinimą ir rizikos analizę.
Sovietmečiu Lietuvoje aplinkosaugai buvo skiriamas nepakankamas dėmesys, gamtos išsaugojimu daugiau rūpinosi visuomeninės aplinkosaugos organizavijos. PAV proceso pradžia lietuvoje galima vadinti įvairių statybų, mnelioracijos projektų dokumentacijomis, kuriomis siekta sumažinti neigiamą poveikį aplinkai.
Atkūrus LT nepriklausomybę buvo įsteigtas Aplinkos apsaugos departamentas.
1992m išleistas aplinkos apsaugos įstatymas, kuriame buvo numatyti du PAV mechanizmai: (1) Poveikio aplinkai prognozavimas (2) ekologinė ekspertizė.
Lietuvoje planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimas buvo įteisintas 1996 metais, priėmus Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymą.
2000m Planuojamos ųkinės veiklos įstatymas atnaujintas.
2005m Dar kartą atnaujintas.
2. Poveikio aplinkai vertinimo (PAV) procesas ir jo pagrindiniai tikslai.
Nors vienos pasaulio šalies PAV sistema gali gerokai skirtis nuo kitos šalies (pvz., gali būti reikalaujamas papildomas poprojektinio monitoringo ir audito etapas, taikomi skirtingi atrankos būdai, visuomenės dalyvavimo metodai bei kt.), tačiau
egzistuoja tarptautiniu mastu pripažinta bendra proceso struktūra, sudaryta iš vienas po kito sekančių etapų.
Svarbu suvokti, kad PAV procesas yra ciklinio pobūdžio, t.y turi būti grįžtamasis ryšys tarp atskirų jo etapų.
PAV proceso struktūra:
Procesas:
LR teisės aktuose išskiriami 3 pagrinidniai tikslai:
1) nustatyti, apibūdinti ir įvertinti galimą tiesioginį ir netiesioginį planuojamos ūkinės veiklos poveikį visuomenės sveikatai, gyvūnijai ir augalijai, dirvožemiui, žemės paviršiui ir jos gelmėms, orui, vandeniui, klimatui, kraštovaizdžiui...
Šį darbą sudaro 17065 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!