Antrojo pasaulinio karo pabaigoje okupavusi Lietuvą, SSRS ėmėsi represijų ir teroro prieš lietuvių tautą, kurie buvo priešiškai nusistatę prieš sovietinę valdžią. Tačiau užsibrėžto tikslo SSRS vadovams įgyvendinti nepavyko, nes nuslopinus ginkluotą lietuvių pasipriešinimą susiformavo nauja neginkluota tautos rezistencija, istoriografijoje įvardijama kaip taikiu rezistencijos vardu. Lietuvos rezistentai siekė vienintelio tikslo – atkurti Lietuvos nepriklausomybę. Šiam tikslui pasiekti rezistentai (kitaip vadinami kaip disidentai) kūrė įvairias organizacijas, grupuotes, leido pogrindinius leidinius, brošiūras, rengė mitingus prieš okupantų valdžią ir pan. Sovietinė valdžia kovojo su rezistentais įvairiais būdais: persekiojo, šmeiždavo, kompromituodavo juos, gąsdindavo esą susidoros su jais, kalindavo kalėjimuose, lageriuose ir pan. Tačiau šie veiksmai neišgąsdindavo disidentų, jie ir toliau visais įmanomais būdais kovojo prieš okupantus. Disidentai stengėsi pranešti apie Lietuvos valstybės padėtį ir Vakarų šalims: jie rašydavo įvairius pranešimus apie Lietuvą, kurie buvo skaitomi per užsienio radijas.
Nagrinėjant lietuvių disidentus iš viso konteksto galima išskirti Antaną Terlecką, kuris nuo pačios paauglystės kovojo prieš okupantus. Būdamas septyniolikos metų norėjo įstoti į partizanų būrius, tačiau jo nepriėmė dėl amžiaus. Jau 1957 m. A. Terleckas buvo suimtas už antitarybinę veiklą bei pasipriešinimą okupacinei valdžiai. Jis buvo įkalintas KGB vidaus kalėjime, 1958 m. nuteistas 4 metams laisvės atėmimo. Jis kalėjo Sibiro lageriuose. Sugrižęs iš tremties studijavo istoriją Vilniaus universitete. Būtent studijavimo laikais jis labiau įsitraukė į pogrindinį judėjimą.
Šaltiniai: Apie Antano Terlecko veiklą galime sužinoti iš jo pačių atsiminimų1, kuriuose jis papasakojo apie tuometinius įvykius, kurie vyko Lietuvoje, KGB represijas prieš lietuvius, kurie kovojo už Lietuvos nepriklausomybę, organizacijas, kurios siekė kovoti prieš sovietus. Kitas jo veikalas „Laiškai iš Magadano“2, kuriame išspausdinti A. Terlecko dienoraštis ir laiškai, kurie buvo parašyti kai jis buvo įkalintas Kolymoje. A. Terlecko straipsnio rinkinys3, kuriame yra išspausdinti laiškai tuometiniam KGB vadovui J. Andropovui ir SSRS Aukščiausiosios Tarybos pirmininkui N. Podgornui. Jis teigė, kad tuos laiškus rašė tik gelbėdamasis nuo kagėbistinio likvidavimo. Algimanto Liekio dokumentų rinkinyje4 analizuojamas...
Šį darbą sudaro 4573 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!