Žodis „administracinė“ kilęs iš lotynų kalbos žodžio administratio, kuris reiškia „valdymas, vadovavimas“. Administracinė teisė – savarankiška teisės šaka, kurios normos reguliuoja visuomeninius santykius viešojo valdymo srityje.
Administracinė teisė yra labai svarbi Lietuvos teisinės sistemos dalis, išskirianti reguliuojamų gyvenimo sričių platumu ir įvairove. Ji – tarsi laikančioji šios sistemos konstrukcija, turinti būti Lietuvos Respublikos Konstitucijos principų ir normų įgyvendinimo garantu.
Darbo tikslas – savarankiškai gilinti administracinės teisės sampratos žinias, gebėti savarankiškai naudotis moksline informacija.
Uždaviniai – susipažinti su:
• administracinės teisės sąvokos apibrėžimu;
• administracinės teisės funkcijomis;
• administracinės teisės šaltiniais;
• administracinės teisės sistema;
• administracinio teisinio reguliavimo mechanizmais ir jo elementais;
• administracinės teisės normomis;
• administraciniais teisiniais santykiais;
• pagrindiniais administracinės teisės principais.
II. ADMINISTRACINĖS TEISĖS SAMPRATA
2.1 Administracinės teisės sąvokos apibrėžimas
Administracinė teisė – savarankiška teisės šaka, kurios normos reguliuoja visuomeninius santykius viešojo valdymo srityje, t.y.:
1) valstybės vykdomosios valdžios įgyvendinimo procese;
2) visų valstybės ir savivaldybių institucijų vidaus valdymo veikloje, įmonių, įstaigų, teikiančių socialines, kultūros, švietimo paslaugas, administracijos veikloje;
3) jos normas reguliuoja visuomeninius santykius apylinkės ir administraciniams teismams, valdymo institucijoms (pareigūnams) nagrinėjant administracinių teisės pažeidimų bylas bei skundus, ginant fizinių asmenų bei kitų teisės subjektų teises ir jų teisėtus interesus.
2.2 Administracinės teisės funkcijos
Visuomenės ir valstybės viešieji interesai yra bendriausias neformalizuotas administracinės teisės objektas, o jų konfliktų derinimas ir prevencija – bendroji šios teisės funkcija.
Konkretesniu požiūriu administracinei teisei būdingos 2 pagrindinės funkcijos – reguliavimo ir apsaugos. Būtent šios funkcijos dažniausiai nurodomos bendroje teisės teorijoje. Kai kurie autoriai mini ir daugiau teisės funkcijų – informavimo, auklėjamąją ir kitas, tačiau pabrėžiama, kad jos yra pagalbinės.
Reguliavimo funkcija apibrėžiama kaip teisinio poveikio kryptis, nustatant pozityvaus elgesio taisykles, suteikiančias subjektinių teisių ir nustatančias teisines pareigas teisės subjektams. Apsaugos funkcija – tai teisinio poveikio kryptis, skirta apsaugoti bendrus svarbiausius ekonominius, politinius, nacionalinius, asmeninius santykius, jų neliečiamumą ir pašalinti neigiamus visuomeninei santvarkai santykius.
Teisės apsauginės funkcijos išskyrimas kai kurių autorių yra kritikuojamas, laikomas logikos klaida. Teigiama, kad saugoti žmogaus teises yra...
Šį darbą sudaro 8165 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!