Žmonių užkrečiamosios (infekcinės ir parazitinės) ligos (toliau – užkrečiamosios ligos) – užkrečiamųjų ligų sukėlėjų ir jų toksinų sukeltos žmogaus ligos, kuriomis apsikrečiama nuo žmonių (ligonio arba užkrečiamųjų ligų sukėlėjo nešiotojo), gyvūnų, vabzdžių arba per aplinkos veiksnius.
Į žmogaus organizmą infekcinių ligų sukėlėjai gali patekti kontaktuojant su kitais žmonėmis, gyvūnais, augalais, palietus nešvarius daiktus, sukėlėjai taip pat gali patekti su krauju, limfa, kitais organizmo skysčiais.
• per vabzdžių įkandimus (maliarija užsikrečiama įkandus užkrėstam uodui).
Lietuvoje sergamumas užkrečiamosiomis ligomis sudaro apie 20 % visų šalyje registruojamų ligų. Apie 94 % šių susirgimų sudaro ūmios viršutinių kvėpavimo takų ligos ir gripas, apie 3 % – per maistą ir vandenį plintančios žarnyno infekcinės ligos, apie 2 % – kitos infekcinės ligos, 1,45 % – parazitinės ligos, 0,14 % – plaučių tuberkuliozė ir 0,014 % – virusiniai hepatitai.
Lietuvos teisės aktuose nurodyta 71 pavojinga užkrečiamoji liga (gripas, tuberkuliozė, juodligė, raupsai, virusinės žarnyno infekcinės ligos, Ku karštligė ir kt.) bei 6 ypač pavojingos užkrečiamosios ligos, kuriomis sergant, ligoniai, pagal teisės aktus, gydomi privalomai.
Ypač pavojingos užkrečiamosios ligos:
• maras,
• cholera arba sukėlėjo nešiojimas,
• beždžionių raupai,
• geltonoji karštligė,
• virusinės hemoraginės karštligės (Marburgo virusinė liga, Ebola virusinė liga, Lassa karštligė),
• raupai,
• COVID-19.
Maras – sunki infekcinė liga, kurią sukelia bakterija Yersinia pestis. Žmonės maru užsikrečia nuo graužikų, kačių, šunų ir triušių. Gamtinių maro židinių yra visame pasaulyje, išskyrus Australiją ir Antarktidą. Lietuvoje gamtinių maro židinių nėra. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, kiekvienais metais pasaulyje užfiksuojama 1 000–3 000 maro atvejų. Paskutinis maro atvejis Lietuvoje registruotas 1710 metais. Ši maro epidemija Mažojoje Lietuvoje nusinešė 240 000 žmonių gyvybių, vien tik Vilniuje nuo maro mirė 33 700 žmonių. Mirusiųjų buvo tiek daug, kad jų nespėjo laidoti, nors į vieną kapą guldė po 70–80 žmonių. Epidemija ištuštino ištisas sodybas ir kaimus. Vienas iš paskutinių didesnių susirgimų maru buvo 1994 m. Indijoje. 700 žmonių užsikrėtė bubonine ir plaučių maro forma....
Šį darbą sudaro 1518 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!