Gamyboje sunaudojami dalykai vadinami gamybos veiksniais. Jie skirstomi į tokias plačias kategorijas: žemė, darbas, kapitalas, verslumas ir žaliavos. Kapitalas gali būti nauja sąvoka. Kapitalinės gerybės – tai tokie gamybos veiksniai, kurie patys yra pagamintos gėrybės. Kapitalinės gėrybės paprastai yra mašinos ar statiniai, pvz: traktoriai, pastatai, kompiuteriai, kurie priklauso įmonei.
Laisvai pasirinkti gamybos veiksnių derinį retai kada įmanoma. Jau pati gamybos technologija sąlygoja tam tikras jų proporcija. Gamybos veisknių kombinacija, reikalinga produkto vienetui gaminti, vadinama technologija. Ji vienais atvejais gali būti imli kapitalui, kitais atvejais – darbui. Tai jau priklauso nuo pačios įmonės produkcijos, ką ji gamina ir kaip yra prekė gaminama. Iš čia išplaukia, kad siekdama firma geriausio efektyvumo, ji turi atsižvelgti į gamybos veisknių kainas, savo sąnaudas įvertina pinigine išraišką ir pasirenka pigiausią technologinio proceso įgyvendinimo variantą. Gamybos funkcija – ji rodo didžiausią įmanomą gaminio kiekį, pagamintą esant koknkrečiam gamybos veiksnio kiekiui.
Q – pagamnintos produkcijos kiekis, K – kapitalas, L – darbas. Lygybe rodo, kad produkcijos gamybos apimtis priklauso nuo dviejų gamybos veisknių – darbo ir kapitalo.
Jau žinomeč kad įmonė, naudodama du gamybos veiksnius, K ir L, gali rinktis įvairius gamybos variantus – technologijas. Jei taškai atitinka vienodą gaunamo produkto kiekį, pvz, Q = 20, tai panaudojant skirtingą gamybos veisknių derinį Sujungę šiuos taškus, gauname kreivę, kuri vadinama izokvanta.
Izokvanta – tai kreivė, rodanti visus galimus gamybos veiksnių derinius, gaminant nekintantį produkcijos kiekį per tam tikrą laikotarpį.
Kiekvienas izokvantos taškas parodo atitinkamo gamybos veiksnio sąnaudas Jei norima išlaikyti pastovią gamybos apimtį, mažinant vieno gamybos veiksnio vartojimą, kito gamybos veiksnio apimtį reikia didinti.
Slenkant izokvanta žemyn, pakeisti kapitalą darbu tampa vis sudėtingiau, nes panaudojamo kapitalo kiekis vis labiau mažėja. Padidinus samdomų darbuotojų kiekį nuo 2 iki 3, kad gamybos apimtis nepasikeistų (Q=20), reikia atsisakyti 2 vienetų kapitalo.
Kuo daugiau darbas keičiamas kapitalu, tuo labiau palaipsniui kapitalo našumas mažės ir atvirkščiai.
Kintančių gamybos apimtį atspindi izokvantų kartograma,...
Šį darbą sudaro 1371 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!