Įžanga
Nustatant ligos diagnozę ir vertinant pasirinkto gydymo efektyvumą, klinikinėje medicinoje vis daugiau remiamasi objektyviųjų tyrimų duomenimis. Didžioji dalis informacijos gaunama laboratorniais tyrimais, kurių dėka stengiamasi nustatyti ligos rizikos veiksnius ir diagnozuoti tik prasidėjusią ligą.
Šiame darbe aš stengsiuosi išnagrinėti kas yra skrepliai, jų sandarą, tyrimo metodus, bei jų patologiją tam tikrų susirgimų atvėjais. Kad įgyvendinčiau tikslą aprašysiu skreplių fizines savybes pateiksiu jų apibrėžimą, surinkimo būdą bei atsargumo būtinybę tuo metu.
Skrepliai
Skrepliai - tai patologinės plaučių ir kvėpavimo takų - bronchų, trachėjos, gerklų - išskyros, kurios kosint išsiskiria, sergant tracheitu, bronchitu, bronchine astma, bronchektazine liga, TBC, plaučių abscesu, gangrena, vėžiu ir kt.
Sveiki žmonės, išskyrus dirbančius dulkėtoje aplinkoje (šachtose, asbesto, cemeto, audimo fabrikuose), neskrepliuoja. Gausiai skreplių išsiskiria stiklapučiams, pučiamųjų instrumentų muzikantams ir rūkaliams, nes nuolat sirginami jų kvėpavimo takai.
Skreplių sudėtis priklauso nuo patologinio proceso rūšies ir lokalizacijos. Juose būna gleivių, leukocitų, pavienių eritrocitų, epitelinių ląstelių, seilių ir nosiaryklės sekreto priemaišų. Kartais pasitaiko ir pašalinių medžiagų, nieko bendra neturinčių su kvėpavimo organų patologiniais procesais: maisto likučių, įvairių medžiagų, pateusių į kvėpavimo takus ryjant, užspringus ir kt.
Gleives gamina trachėjos ir bronchų gleivinės liaukutės. Pūlių susidaro dėl uždegiminio proceso susikaupus leukocitams. Uždegiminis eksudatas išsikiria seroziniu skysčiu. Kai pažeidžiami kraujo indai ar pakinta plaučių kapiliarų sienelės, skrepliuose atsiranda kraujo.
Skrepliuoti pradedama dėl:
• padidėjusios sekreto gamybos tracheobronchiniame medyje (dažniausiai tai susiję su kvėpavimo takų epitelio taurinių, serozinių lątelių, pogleivio vamzdinių - pūslinių seromukozinių liaukų skaičiaus padidėjimo ar funkcijos sustiprėjimo dėl refleksinės, cheminės ir mechaninės parasimpatinės nervų sistemos sukeltos stimuliacijos, uždegiminių ląstelių (plaučių makrofagų, neutrofilinių leukocitų,limfocitų ir kt.), įvairių mediatorių ir neurotransmiterių.
• mukociliarinio klirenso sutrikimo. Daugiausia dėl rūkymo, lėtinių uždegiminių ar nuolat pasikartojančių ūminių kvėpavimo takų ligų sukeltos virpamojo epitelio plaukelių išnykimo ar metaplazijos į daugiasluoksnį plokščiąjį epitelį.
• Skreplių išsiskiria ir dėl vitaminų stokos, ypač dėl C vitamino.
Skrepliavimas gali būti:
• Paprastas, negausus (iki 100 ml/dieną), būdingas lėtinei obstrukcinei plaučių ligai (LOPL),...
Šį darbą sudaro 1141 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!