pašalinimas iš organizmo.
• Rudenį numetant lapus, kartu pašalina per vegetacijos laikotarpį sukauptas kenksmingas medžiagas
• Medžių žievės paviršinis sluoksnis trupa. Tai būdas atsikratyti medžiagų apykaitos atliekoms.
BESTUBURIŲ ŠALINIMAS:
• PROTISTŲ KARALYSTĖS PIRMUONYS – pulsuojančios vakuolės – pašalina medžiagų apykaitos atliekas ir vandens perteklių.
• DUOBAGYVIAI – difuziškai visu kūno paviršiumi.
• APVALIOSIOS KIRMĖLĖS – kaklinės liaukos.
• ŽIEDUOTOSIOS KIRMELĖS - nefridijomis.
• VĖŽIAGYVIAI – žaliosiomis liaukomis.
• VABZDŽIAI - Malpigijaus vamzdelių kuokšteliais
• MOLIUSKAI – inkstais.
STUBURINIŲ ŠALINIMO ORGANAI:
• Oda (prakaito liaukos)
• Plaučiai
• Žarnynas
• Inkstai
Šlapimo šalinimo sistema: inkstai, šlapimtakiai, šlapimo pūslė, šlapė
Inksto makroskopinė sandara: žievė, šerdys, geldelė. Inkstai išsidėstę apibus stuburo tuoj po diafragma, kur juos iš dalies apsaugo apatinės krūtinės ląstos dalis. Šerdies kūgiai atrodo dryžuoti dėl nefrono kilpų ir surenkamųjų kanalėlių.
3 – Baumano kapsulė. (Išorinis kapsulės sluoksnis sudarytas iš plokščių epitelinių ląstelių, o vidinis sluoksnis – iš specializuotų, lengvai praleidžiančių molekules ląstelių). Kiekvienas nefronas krauju aprūpinamas atskirai. Jis atiteka inkstų arterija, kuri šakojasi į arterioles. Kiekviena įtekamoji arteriolė nefrono Baumano kapsulėje sudaro kapiliarų kamuolėlį. Iš jo kraujas išteka ištekamąja arteriole. Įtekamoji arteriolė yra daug platesnė už ištekamąją, todėl kapiliarų kamuolėlyje yra aukštas kraujo spaudimas. Glomerulėje (kapiliarų kamuolėlyje) vyksta FILTRACIJA – mažos molekulės (VANDENS, DRUSKŲ, ŠLAPALO, ŠLAPIMO RŪGŠTIES, KREATININO IR MAISTO MEDŽIAGŲ – GLIUKOZĖS, AMINORŪGŠČIŲ) pereina pro kapiliarų sienelėse esančias angeles ir patenka į nefrono kapsulės ertmę. Palikusios kraują ir į inksto nefrono kapsulę patekusios molekulės vadinamos FILTRATU, arba pirminiu šlapimu. Jo sudėtis artima plazmos sudėčiai, bet čia nėra baltymų ir kraujo kūnelių, nes jie per dideli, kad filtruotųsi.
Dauguma išfiltruoto vandens greit grąžinama į kraują, nes žmogus mirtų besišlapindamas. Nuo to apsaugo įsiurbimas inkstų kanalėliuose.
Arteriolė dar kartą skyla į tarpvamdelinių kapiliarų tinklą, apipinantį nefrono kanalėlius. Kapiliarai jungiasi į venules, o šios – į inkstų veną. Ja veninis kraujas suteka į apatinę tuščiąją veną.
14 – Proksimalinis vingiuotas kanalėlis. Šį kanalėlį iškloja daug mitochondrijų turinčios ląstelės ir vidinis šiurkštusis sluoksnis –...
Šį darbą sudaro 831 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!