Kryžiuočių valstybės pabaiga. Nuo 1466 m. ordinas virto Lenkijos vasalu. Paskutinis magistras Albrechtas užmezgė ryšius su Liuteriu. Gavęs Žygimanto Senojo sutikimą, 1525 m. paleido ordiną, sekuliarizavo jo žemes ir priėmė Prūsijos hercogo titulą. Prūsija tapo pasaulietine valstybe, iš kurios XVI a. A.Kulviečio ir S.Rapolionio iniciatyva tiesiogiai plito reformacijos idėjos į Lietuvą.
Pranciškus Skorina– baltarusis, artimas protestantų pažiūroms. 1522-1525 m. išspausdino savo knygas, įkurė pirmąją spaustuvę Lietuvoje.
Pirmoji spausdinta knyga LDK – „Mažoji kelionių knyga” (1522 m.).
Abraomas Kulvietis (1510-1545 m.)– lietuvių kultūros veikėjas, pirmasis išsilavinęs lietuvis. Vakarų Europos universitetuose klausė M.Liuterio ir kitų žymių reformatorių paskaitų, gavo teisės mokslų daktaro laipsnį. Remiamas didikų Goštautų, Vilniuje įsteigė pirmąją aukštesniąją reformatų mokyklą (1539 m.) Mokyklos veiklai pasipriešino Vilniaus vyskupas, todėl teko ją uždaryti. Įsikūrė Karaliaučiuje, prisidėjo prie Karaliaučiaus universiteto steigimo.
Mikalojus Radvila Juodasis (1515-1565 m.)– politinis veikėjas, reformacijos rėmėjas,LDK kancleris, Vilniaus vaivada. Dėl jo veiksmų Livonija tapo Lietuvos vasalu. Vadovavo lietuvių delegacijai derybose dėl Liublino unijos. Pasižymėjo kaip ištikimas LDK interesų gynėjas. Sujungė visus Lietuvos reformatus, pastatė jiems bažnyčią, sušaukė pirmąjį evangelikų sinodą, įkūrė protestantų raštų spaustuvę.
Martynas Mažvydas (apie 1510-1563 m.) – mokėsi A.Kulviečio mokykloje, Karaliaučiaus universitete. Prūsijos kunigaikštis pasikvietė jį dirbti kunigu ir leisti lietuviškas liuteronų knygas. Remdamasis kitų lietuvių veikėjų vertiniais, įvairiais katekizmais, 1547 m. parengė pirmąją lietuvišką spausdintą knygą „Katekizmas“. Didžiausias jo nuopelnas –lietuvių kalba iš šnekamosios virto rašytine, buvo padėti ne tik prozos, bet ir eiliuotos kalbos pamatai.
Motiejus Strijkovskis (apie 1547-1593 m.) – istorikas, poetas, rinko ir tyrė Lietuvos istorijos šaltinius. 1582 m. parašė pirmąją išspausdintą Lietuvos istoriją. Istorinį procesą nagrinėjo valstybiniu požiūriu, gynė LDK politinį savarankiškumą, smerkė kryžiuočių agresiją. Jo veikalas –vertingas lietuvių mitologijos, etnografijos, tautosakos šaltinis, juo naudojosi vėlesni lietuvių istorikai.
Katekizmas – tikybos pradžiamokslis, glaustas krikščionių tikybos pagrindų išdėstymas. Pirmasis lietuviškas katekizmas išleistas M.Mažvydo 1547 m. Karaliaučiuje.
Mikalojus Daukša (apie 1530-1613 m.) – kunigas, vienas lietuvių raštijos pradininkų. Išvertė ir 1595...
Šį darbą sudaro 671 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!