Nuolatinė srovė. Pagrindiniai dujinio išlydžio būdai. Ampero jėga.
Tekant dujomis savaiminei elektros srovei, priklausomai nuo sąlygų, gali pasireikšti gana įvairūs reiškiniai. Keletą jų trumpai aptarsime.
1) Rusenantysis išlydis. Jis vyksta praretintose dujose. Mažėjant slėgiui laisvojo kelio ilgis didėja, tad susidaro sąlygos patenkinti (4.35) nelygybę. Be to, šio išlydžio metu vyksta antrinė elektronų emisija iš katodo, kuri neleidžia jam užgęsti. Stebint šį išlydį, tarp katodo ir anodo matosi šviesios ir tamsios sritys, kurių matmenys ir forma priklauso nuo slėgio ir lauko stiprio. Tačiau svarbiausią reikšmę turi tik dvi sritys – prie katodo esanti tamsi ir už jos esanti šviesi. Potencialo pasiskirstymo matavimai rodo, kad didžioji jo dalis tenka prie katodo esančiai tamsiajai sričiai (80 pav.). Šios srities plotis maždaug lygus vidutiniam elektrono laisvajam keliui. Pralėkę ją elektronai įgyja energiją, reikalingą jonų griūčiai sukelti. Taigi staigus potencialo kitimas prie katodo yra būdingas rusenančiojo išlydžio požymis.
2) Kibirkštinis išlydis. Jis atsiranda esant atmosferos slėgiui ir maždaug vienalyčiam elektriniam laukui, kai jo stipris pasiekia tam tikrą krizinę vertę (maždaug 3106 V/m ore normaliomis sąlygomis). Kibirkštis atrodo kaip ryškiai švytintis siauras įvairiai išsilankstęs ir šakotas kanalas. Kanalo varža esti gana maža, tad prasidėjus šiai iškrovai įtampa, o kartu ir lauko stipris, dažniausiai greitai mažėja, ir iškrova nutrūksta. Kibirkštinio išlydžio pavyzdys gamtoje – žaibas. Žaibo srovės stipris siekia (102 4104) A, įtampa (1 – 3)106 V, trukmė apie 1 ms, bet kartais tuo pačiu kanalu vienas po kito įvyksta keli žaibai, kurių visų trukmė gali siekti 1,5 s.
3) Vainikinis išlydis. Šis išlydis atsiranda irgi esant palyginti dideliam slėgiui (pavyzdžiui, atmosferos), kai elektrinis laukas esti ženkliai nevienalytis. Kaip jau žinome, toks laukas esti, pavyzdžiui, prie smailumų (žr. 17 pav.). Arčiau smailumos lauko stipris turi būti pakankamas jonų griūčiai palaikyti, tad ten vyksta jonizacijos ir rekombinacijos procesai, ši sritis švyti. Švytėjimo intensyvumas esti didesnis ten, kur laukas stipresnis, t. y. arčiau smailumos. Tolstant nuo smailumos, jis...
Šį darbą sudaro 5043 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!