Vertybinių popierių rinka – tai rinka, kurioje prekiaujama tiek materialiais, tiek finansiniais ištekliais. Kiekviena rinkos ekonomikos šalis yra išvysčiusi ir šią rinką, kuri atlieka gana ypatingą vaidmenį. Jei šalis yra ekonomiškai išsivysčiusi, tai joje yra labiau išvystyta infrastruktūra, arba paslaugų sektorius, kurio dalimi yra ir prekyba vertybiniais popieriais, t. y. finansinių išteklių pirkimas ir pardavimas. Taigi vertybinių popierių rinka, kaip infrastruktūros dalis, skatina šalies ekonomikos augimą, šalies vaidmenį pasaulinėje rinkoje, be tokių finansinių investicijų sparčiai nesivystytų bet kurios kitos šalies ekonomika, taip pat ir Lietuvos.
Lietuvoje vertybinių popierių rinka pradėjo kurtis jau 1991 metais, vos tik atkūrus nepriklausomybę ir išsivadavus iš socialistinės santvarkos gniaužtų. Kadangi socializmo laikotarpiu buvo suvalstybinta pramonė, infrastruktūra, nebuvo privačios nuosavybės, viskas priklausė valstybei, perėjus į rinkos ekonomikos struktūros modelio santvarką, Lietuvoje ir kitose buvusiose socialistinėse respublikose prasidėjo pirminis privatizavimas. Priėmus Privatizavimo įstatymą, 1991 metų antrojoje pusėje prasidėjo masinis privatizavimas. Šio reiškinio padarinys ir buvo pirminės vertybinių popierių rinkos sukūrimas, susijęs su vardinių akcijų emisija, kurias įsigijo apie 1,5 mln. Lietuvos gyventojų. Tačiau reikėjo sukurti institucijas, užtikrinančias teisėtą vertybinių popierių rinkos funkcionavimą, ir įstatymus, ginančius šios rinkos dalyvių interesus. Lietuva – pirmoji iš trijų Pabaltijo1 valstybių įkūrė vertybinių popierių biržą ir kitas institucijas, būtinas efektyviai funkcionuoti vertybinių popierių rinkai. Latvijos Rygos vertybinių popierių birža pradėjo veikti 1996 m. liepos mėnesį, o Estijos – 1996 m. gegužę, tuo tarpu Lietuvoje birža buvo atidaryta jau 1993 m. rugsėjo mėnesį.
Taigi Lietuvos vertybinių popierių rinka pradėjo formuotis jau 1991 m., prasidėjus privatizavimui ir pasirodžius pirmosioms vardinėms akcijoms. Tai turėjo įtakos tolimesniam valstybės ekonomikos vystymuisi.
Vertybinių popierių rinka, kaip tam tikras juridinis asmuo, taip pat turi ją ginančius įstatymus, už kurių vykdymą yra atsakingos tam tikros institucijos, kurių funkcijas ir uždavinius aptarsime šiame skyriuje.
Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisija (VPK). Teisinis Lietuvos vertybinių popierių komisijos steigimo pagrindas yra 1992 m. rugsėjo 3 d. Vyriausybės nutarimas...
Šį darbą sudaro 2599 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!