2005/2006m.m.
PROTISTAI – dažniausiai vienaląsčiai organizmai, bet gali būti ir daugialąsčiai, siūlų kolonijų ar plokštelių pavidalu. Jie yra primityvūs, turi branduolius gali būti fotosintetinami (absorbuojami iš aplinkos) arba fotosintezės metu. Kai kurie jų judrūs (pirmuonys) priskiriami dumbliai, oomicetai, gleivūnai.
1. dumbliai
2. pirmuonys
3. oomicetai
4. gleivūnai.
DUMBLIAI- dumblių įvairovė yra labai didelė. Jie gali augti jūrose ir vandenynuose. Dumbliai tai žemesniųjų grupė turinti chlorofilo arba kitų pigmentų. Gyvenantys gėlose ir jūros vandenyse. Vandenynuose jie sudaro didžiąją fotoplanktono dalį (augaliniai). Patys papraščiausi yra vienaląsčiai žalieji dumbliai. Jų atstovai: valkčiadumblis, maurakulis. Jie sudaryti iš vienos ląstelės turi ląstelės organoidus, turi chlorofilą todėl patys gaminasi organines medžiagas.
Kad sąlygos palankios valkčiadumblis dauginasi nelytiniu būdu. Kada sąlygos nepalankios sąlygos dauginasi lytiniu būdu. Dumblio dalijimasis vyksta ląstelės viduje kur sudarytos 4 gametos. Išėjus į aplinką susijungia 2 skirtingos dumblių gametos apsigaubia apvalkalu ir tampa zigota. Apie ją susiformuoja storas apvalkalas jis virsta zigospora. Zigospora gali išgyventi visas nepalankias sąlygas. Vienodų gametų susijungimas vadinamas izogamija. Atsiradus palankiom sąlygom zigospora dalijasi mejozės būdu susidariusios ląstelės išeina į aplinką ir toliau dauginasi nelytiniu būdu. Paprastos sandaros yra žalieji dumbliai. Ląstelės sudaro siūlus. Siūlai susilieja ir pasikeičia genetine informacija. Toks dauginimosi būdas vadinamas konjugacija.
Daugialąsčiai dumbliai. Jų atstovai: laminarija, jūrų salotos.
Rudadumbliai: jūrų gyventojai auga prisitvirtinę prie dugno, uolų, kriauklių. Jų sudėtyje yra medžiagos agaro, todėl potvynių metu patekus į krantą jie neišdžiūva. Jie gali būti naudojami maistui, kaip trąšos, kosmetikai gaminti, vaistam. Juose vyrauja ruda spalva todėl, kad chromoplastų yra daugiau negu chloroplastų.
Raudondumbliai: sutinkami šiltesnėse jūrose, mažesnis už rudadumblius. Randama daug koralinių rifų sąžalynuose. Jų sandoroje vyrauja chromuotino (rausvos spalvos pigmentas). Paprastos sandaros gali būti: titnadumbliai, auksadumbliai, šarvadumbliai, euglandumbliai, gelsvadumliai.
PIRMUONYS
Pirmuonys – vienaląsčiai organizmai turintys branduolius, mintantys gatavomis organinėmis medžiagomis ir todėl priskiriami heterotrofams, judrūs. Pirmuonys priskiriami protistų karalystei. Tai maži, judrūs vienaląsčiai heterotrofiniai organizmai. Būdami vienaląsčiai, pirmuonys nėra paprasti organizmai, nes jų ląstelė privalo atlikti visas...
Šį darbą sudaro 2520 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!