Kas lemia žmogaus pasirinkimą kritinėse situacijose ?
(B. Sruoga, J. Biliūnas, V. Krėvė)
Šiuolaikinėje visuomenėje žmogus kiekvieną dieną susiduria su įvairiais klausimais ir galvosūkiais, kurie jį priverčia priimti vienokį ar kitokį sprendimą, nulemiantį pasirinkimo kryžkelėje atsidūrusio žmogaus ateitį. Kritinė situacija - tai momentas, kai kiekvienas sprendimas gali padaryti didžiulę įtaką ateityje. Dažnai šiose situacijose žmogus parodo savo prigimtį, mąstymą, psichologinę būseną. Kritinėse situacijose esame buvę kiekvienas ir sprendimus priimame vadovaudamiesi savo pačių iškeltais kriterijais. Tad kyla klausimas: kokie tie kriterijai, kurie lemia žmogaus pasirinkimą kritinėse situacijose? Tad šiandien savo kalboje, vadovaudamasis Baliu Sruoga, Jonu Biliūnu ir Vincu Krėve, atsakysiu į šį klausimą.
Žmogaus pasirinkimus kritinėse situacijose pirmiausia lemia jo vertybių sistema. Juk žmogus tik žinodamas, kas jam svarbiausia ir ką jis brangina, gali priimti sprendimus, leisiančius jam įrodyti savo vertybes. Jeigu žmogus nežino, kokias vertybes jis puoselėja- jo pasirinkimai gali būti klaidingi ir lemti net pražūtį. Vienas iš skaudžiausių mūsų tautos istorijos etapų- Antrasis pasaulinis karas, kurio metu dauguma ne tik Lietuvos, bet ir įvairių tautų žmonių atsidūrė pavojuje.
Vienas iš tokių pavyzdžių, kuris parodė, kad vertybių sistema daro įtaką žmogaus pasirinkimams – XX amžiaus pirmosios pusės lietuvių prozininko Balio Sruogos memuarinis kūrinys „Dievų miškas”. B. Sruoga kaip įkaitas kartu su dar keliolika Lietuvos inteligentų buvo išvežtas į Štuthofo koncentracijos stovyklą. Ten praleidęs beveik dvejus metus rašytojas nusprendė parašyti atsiminimų knygą.
B. Sruogos atsiminimai- tai liudijimas ateinančioms kartoms apie nusikaltimus ir žmogaus dehumanizavimą. Kūrinyje aprašoma asmens orumą žeminanti lagerio buitis- kankinimus primenantys darbai, absurdiška prievolė numirti, kalinių sužvėrėjimai.B. Sruoga visus savo išgyvenimus ir skausmingus prisiminimus stengėsi rašyti naudodamas ironiją: ji - puikus būdas pasislėpti nuo skausmo, apsaugoti save nuo skaudžių ir nepakeliamų prisiminimų. Lagerio prižiūrėtojai ironiškai vadinami „narsuoliais”, „karžygiais”, šalia Kalėdų eglutės sumaniusio statyti kartuves Majerio skonis vadinamas „pavyzdingu”.
Rašytojas ieškojo atsakymo į pagrindinį XX amžiaus klausimą: kaip ir kodėl atsirado nežmoniška fašizmo ideologija, kaip vieni žmonės pavirto žvėrimis, o kiti, silpni, iškankinti, bejėgiai, iš paskutinių jėgų stengėsi išlikti žmonėmis. Iš autoriaus atsiminimų nesunku suvokti, jog lageryje praranda vertę visa tai, kas normaliame gyvenime turi prasmę,- pirmiausia kultūra, inteligentiškumas, žmogiškumas. Nesunku suvokti, kad žmogus, patekęs į nelaisvę, privalo pasirinkti, ar tapti žvėrimi, ar bandyti išsaugoti dar likusį žmogiškumą. B. Sruoga pasirinko antrąjį kelią ir iš dalies išsisuko nuo lagerio kasdienybės, kai buvo išsiųstas dirbti į raštinę. Būtent dėl šitos priežasties jam pasisekė ištverti koncentracijos stovykloje ir įrodyti ateinančioms kartoms, jog žmogus, įdedantis daug pastangų, gali pasiekti savo tikslus, nepasiduoti ir išgyventi net tokiomis, žmogų žlugdančiomis sąlygomis. Tačiau šiomis dienomis, vadovaujantis tuo, ką matome vykstant pasaulyje, galima teigti, kad žmonės, priimdami sprendimus, neatsižvelgia į vertybių sistemą. Dabar beveik kiekvieną dieną galime išgirsti, kad nužudytas vienas ar keli žmonės. Tai kyla klausimas: ar žmonės, atimdami kitiems gyvybę, suvokia, kokią didelę nuodėmę daro? Ar tiesiog jie atsisako savo vertybių? Tai paliekama spręsti kiekvienam iš mūsų. Taigi, galima teigti, kad žmogaus pasirinkimus kritinėse situacijose lemia jo vertybių sistema.
Šį darbą sudaro 1191 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!