ĮVADAS
Miestai, kaimai, vienkiemiai ar kitokio tipo gyvenvietės yra žmonių socialinio ar ekonominio gyvenimo pagrindas. Be jų nebūtų įmanoma normali materialinių gėrybių gamyba, ekonominiai-socialiniai ryšiai, šiuolaikinės visuomenės reprodukcija. Gyvenvietės kuriamos tam tikroje teritorijoje, kur yra palankios sąlygos žmonėms, yra pakankamai resursų. Tačiau su nuolatine gyvenamąja vieta žmogų sieja ne tik ekonominai, socialiniai, visuomeniniai ryšiai, bet ir psichologiniai, emociniai junginiai. Gyvenviečių formos keitėsi per visą laikotarpį- nuo primityvių pirmųjų žmonių būstų iki šiuolaikinių gyvenamųjų kvartalų, aibės dangoraižių, greitkelių linijų ir t.t.
Apgyvendinimo procesus ir gyvenvietes tiria daug mokslų: politinė ekonomija, demografija, istorinė geografija, architektūra ir t.t. Tokių procesų tyrimo dalyvė yra ir gyyvenviečių geografija. Tai socialinė-ekonominės geografijos mokslo šaka, tirianti įvairaus tipo ir funkcijų gyvenvietes, jų teritorinį organizavimą.
Šio referato tikslas yra trumpai susipažinti ir apžvelgti gyvenviečių geografiją, jos tipus ir formas.
GYVENVIEČIŲ TIPAI IR FORMOS
Gyvenvietė - tai vieta, kurioje gyvena žmonės. Kiekviena gyvenvietė susideda iš pastatų, kuriuose gyvenama, ir gyventojų, kurie šiais pastatais naudojasi. Žmonės Žemės paviršiuje gyvena ne po vieną, bet didesnėmis ar mažesnėmis grupėmis. Gyvenvietė, kurioje gyvena mažiau kaip 10 žmonių, vadinama paviene. Pastatų grupė, kur gyvena daugiau kaip 10 žmonių, įprasta vadinti grupine gyvenviete.
Gyvenvietė - ne tik gyvenama vieta, bet ir gamybinis bei visuomeninis žmonių veiklos centras. Čia gaminamos ir vartojamos materialinės bei dvasinės vertybės, vyksta gyventojų reprodukcija. Gyvenvietės teritorijoje sudaro labai sudėtingą tinklą. Gyvenviečių tinklas, jų išsidėstymo pobūdis lemia krašto ūkį, žmonių gyvenimo sąlygas.
Gyventojų geografijoje pirmiausia atsižvelgiama į gyvenvietės ekonominę svarbą, jos ūkines funkcijas. Taip yra dėl to, kad ekonominės funkcijos yra kiekvienos gyvenvietės egzistavimo pagrindas. Aišku, daug dėmesio skiriama ir tiems aspektams, kurie sudaro gyvenviečių, kaip žmonių gyvenamų vietų, esmę.
Kiekviena gyvenvietė nepriklausomai nuo didumo sudaro ekonominiame ir demografiniame žemėlapyje savotišką kompleksą. Šiam kompleksui priklauso ne tik teritorinės žmonių grupės, bet ir jų sukurtos materialinės formos, būtinos žmonių egzistavimui ir krašto ūkiui, tam tikra teritorija, kurios natūralios gamtinės sąlygos žmonių...
Šį darbą sudaro 2155 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!