Genocidas - tam tikros žmonių grupės naikinimas (dažniausiai - fizinis) dėl religinių, politinių ir kitų priežasčių. Tai senaties termino neturintis nusikaltimas prieš žmoniją.
Žmonijos istorija žino labai daug genocido atvejų, tačiau terminas genocidas egzistuoja tik nuo 1943m., kai šį žodį sukūrė Lenkijos žydų mokslininkas Raphael Lemkin. Pagal Ženevos konvencijoje priimtą genosido apibrėžimą - tai planuoti veiksmai, skirti tam tikros tautos arba gyventojų grupės sunaikinimui įgyvendinti, naikinant kultūrą, finansinę ir politinę bazę, sveikatos apsaugą ir t.t., tam kad grupė žmonių ilgainiui išnyktų.
Šiuo metu genocidas laikomas baisiausiu iš visų nusikaltimų (nusikaltimas prieš žmoniją, o ne prieš pavienius žmones), todėl jį vykdžiusios valstybės, vyriausybės ir pan., dažnai būna linkusios neigti šį nusikaltimą ar termino naudojimą, geriau sutikdamos su terminu "masinės žmogžudystės" ir pan., nes pastaruoju atveju teisiškai atsakingais tampa pavieniai asmenys, o ne valstybės ar vyriausybės. Rusijos storikai, ypač jaunosios kartos atstovai, kategoriškai atmeta genocido sąvoką kalbėdami apie sovietų valdžios politiką Lietuvoje ir įvardina šiuos intervencinius veiksmus kaip „stalininio laikotarpio terorą ir nusikaltimus“, analogiškus tai vidaus politikai, kuri Stalino valdymo metais buvo vykdoma visoje Sovietų Sąjungoje. Lietuvoje išskiriama keletas periodų, kai viena ar kita dalis gyventojų buvo naikinama, nutautinama ir žlugdoma.
Kalbant apie sovietinės okupacijos metais vykdytą Lietuvos gyventojų genocidą, kyla tam tikrų keblumų.Visų pirma dėl pačios genocido sąvokos. Traptautinėje teisėje (pvz., 1998 m. priimtame Romos statute) genocidas reiškia tam tikrus veiksmus, kurie vykdomi siekiant iš dalies ar visiškai sunaikinti nacionalinę, etninę, rasinę ar religinę žmonių grupę. Tai žudynės, sunkūs kūno sužalojimai, protinių sutrikimų sukėlimas, nepakeliamų gyvenimo sąlygų sudarymas, prievartinis vienos grupės vaikų perkėlimas į kitą žmonių grupę, siekimas riboti ar sustabdyti gimstamumą.
Tačiau Lietuvos Respublikos baidžiamajame kodekse, 99 straipsnyje, pateikiama platesnė genocido sąvokos formuluotė. Įstatymo ginamų grupių sąrašą įtrauktos ir socialinės bei politinės grupės, be to, genocidui priskiriami trėmimai bei kankinimai. Būtent tai ir sukelia prieštarivimų ne tik tarp Rusijos ir Lietuvos, bet ir kitų...
Šį darbą sudaro 1526 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!