Darbo užduotis. Išmatuoti metalų strypais sklindančio garso greitį ir apskaičiuoti tirtų metalų Jungo modulius.
Teorinio pasirengimo klausimai. Vienamatės bangos lygtis. Stovinčiųjų bangų susidarymas ribotų matmenų kūne. Išilginių bangų sklidimo greitis kietajame kūne.
Teorinė dalis.
(1) ir (2) lygtimis aprašomos bangos yra koherentinės, todėl sklisdamos vienu metu jos interferuoja ir gaunama virpėjimo būsena, vadinama stovinčiąja banga. ji aprasoma lygtimi
S=S1+S2=2 Sm (3)
Lengvai sudavus į laisvąjį strypo galą, tiriamajame kūne sužadinamos įvairiausių ilgių išilginės bangos. Sklisdamos strypu, jos atsispindi nuo kito jo galo – taip susidaro priešpriešiais sklindančios vienodos bangos.
Kai sklindančios išilginės bangos ilgis palyginti su kietojo kūno (stygos, strypo) skersiniu matmeniu yra didelis, tuomet turime tempimo-gniuždymo deformaciją, ir bangos fazinis greitis
; (6)
čia E – kūno Jungo modulis, - medžiagos tankis. Iš (5) ir (6) – strypo medžiagos Jungo modulis gali būti skaičiuojamas taip:
. (7)
2 pav.
Aparatūra ir darbo metodas. Matavimo įrenginio struktūrinė schema pavaizduota 2 paveiksle. Ją sudaro tiriamas strypas 1, atsargiai įstatomas į prie stalo krašto tvirtinamą laikiklį 2 ir fiksuojamas varžtais 3. Strypas tvirtinamas taip, kad apatinis jo galas liestų pjezoelektrinį elektromechaninį keitiklį 4, kuris mechaninius strypo galo virpėjimus paverčia elektriniais virpesiais. Pastarieji per duomenų apdorojimo bloką 5 patenka į kompiuterį, kuris šiame darbe panaudojamas keitiklio išėjimo įtampai kitimo laike atvaizduoti, t.y. kaip „atsimenantis” oscilografas, taip pat matavimo rezultatams kaupti ir apdoroti.
1. Išmatavę strypo ilgį, strypą įkišame į laikiklį, atsargiai nuleidžiame, kad jis galu paliestų ties keitiklio 4 centru juodai pažymėtą skritulį, ir fiksuojame varžtais 3.
2. Įjungiame aparatūrą (personalinį kompiuterį PK ir monitorių – tinklo jungikliais, duomenų apdorojimo bloką CASSY Lab 5 (2 pav.) – įstatydami jo maitinimo šaltinį į tinklo lizdą. Du kartus kairiuoju pelės mygtuku baksteldami ikoną „Tampriųjų bangų greitis” paleidžiame matavimo programą. Turi atsiverti langas su koordinačių tinkleliu ir ant jo – langas Settings (Sistemos parametrų parinkimas). Šie parametrai yra įvesti programoje, todėl langas Settings gesinamas kairiuoju pelės klavišu...
Šį darbą sudaro 1226 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!