Darbo užduotis. Stebėti ir ištirti dviejų vienos krypties artimų dažnių harmoninių svyravimų sudėtį. Išmatuoti mūšos dažnį.
Teorinė dalis. PK – personalinis kompiuteris, SAB – signalų apdorojimo blokas.
Harmoniniai svyravimai. Dviejų vienodos krypties skirtingų dažnių svyravimų sudėtis.
Svyravimais vadiname daugiau ar mažiau pasikartojančius laikui bėgant judėjimo arba būsenos kitimo procesus. Svyravimai vadinami periodiniais, jeigu jiems vykstant sistemą apibūdinančių kintamųjų dydžių reikšmės pasikartoja po vienodų laiko tarpų. Periodiniai svyravimai vadinami harmoniniais, jei svyruojančio dydžio reikšmės kinta harmoniniu (sinuso ar kosinuso) dėsniu.
Sudedant skirtingų dažnių harmoninius svyravimus vektorinių amplitudžių (fazorių) metodu abiejų svyravimų amplitudžių vektoriai sukasi skirtingais kampiniais greičiais. Kampas tarp šių vektorių laikui bėgant kinta, taigi kinta ir atstojamojo vektoriaus modulis. Šio vektoriaus projekcija koordinačių ašyje OS aprašoma jau nebe harmonine, o sudėtingesne funkcija. Tai reiškia, kad sudėties rezultatas yra neharmoninis svyravimas. Mes nagrinėsime vienos krypties artimų dažnių harmoninių svyravimų sudėtį, dėl kurios ir gaunami svyravimai, vadinami mūša.
; (1b)
čia Sm – svyravimų amplitudė, ω1ir ω2 – jų cikliniai dažniai, t– laikas.
Atstojamojo svyravimo nuokrypis:
. (2)
Kai ω1 ir ω2 artimi, tuomet pirmojo kosinuso ciklinis dažnis mažas, o antrojo dažnis mažai kuo skiriasi nuo kiekvieno iš sudedamųjų ω1 bei ω2. Todėl čia modulį reiškinio
(3)
patogu laikyti lėtai kintančia dažniu ω vykstančio svyravimo amplitude. Nagrinėjamu atveju ji kinta nuo vertės, lygios 2Sm, iki mažiausios – 0. Tokį amplitudės kitimą vadiname mūša. Svyravimų sudėties rezultatas grafiškai pavaizduotas 1 paveiksle. Čia TS – mūšos periodas, skaičiuojamas pagal formulę:
(4)
čia – mūšos ciklinis dažnis.
Mūsų eksperimente dažniais ω1 ir ω2 svyruos du kamertonai. Kamertonas – tai U formos dažniausiai metalinis rezonatorius. Jo forma ir tvirtinimo taškas parenkami taip, kad smūgiu sužadinus jame įvairiausių dažnių svyravimus po trumpo laiko išlieka tik pagrindinio dažnio, lėtai slopstantys (artimi harmoniniams) svyravimai. Jų dažnis priklauso nuo kamertono medžiagos tampriųjų savybių: jo formos, masės ir gabaritų. Nedidelėse ribose šį...
Šį darbą sudaro 635 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!