Naudingosios iškasenos – tai gamtinės mineralinės medžiagos, esančios žemės gelmėse, kurias galima naudoti materialinėje gamyboje ar kitoms reikmėms. Pagal vertę ir gavybos bei naudojimo kiekį svarbiausios pasaulyje naudingosios iškasenos yra statybos pramonei ir kelių tiesimui skirta skalda, statybos ir apdailos akmuo, žvyras ir smėlis, energetinių resursų žaliava (nafta, akmens anglis, durpės), geležies rūda, klintis cemento pramonei ir žemės ūkiui, molis, akmens druska ir kt. ( ). Jie susidaro vykstant įvairiems geologiniams procesams, tai mantijos magmos išsiveržmai, klostantis nuosėdoms baseinuose Žemės plutoje. Lietuvoje randama 17 naudingųjų iškasenų, iš kurių tik 9 eksplotuojamos.
Nors Lietuvoje randamų mineralinių išteklių skaičiai labai maži, tačiau jų įvairovė nepaprastai gausi. Pasaulyje yra daug rūšių, kurios naudojamos įvairiose srityse. Šiame darbe aptarsiu kelias, kurių naudojimo mąstai dideli. Tai varis, švinas, auksas, klintis, deimantas ir nafta. Nors ne visi ištekliai randami Lietuvoje, bet kai kurie iš jų yra unikalūs savo sandara, savybėmis ir nepaprastai mažu paplitimu.
2. Varis
Vario grynuolius žmonės žinojo prieš 12-14 tūkstančių metų, t.y. dar akmens amžiuje. Net du istoriniai laikotarpiai egzistavo vario dėka. Tai vario amžius – pereinamasis laikotarpis tarp akmens ir bronzos amžiaus, ir bronzos amžius - prasidėjęs maždaug prieš 5-7 tūkstančius metų bei besitęsęs iki geležies amžiaus. Tikriausiai, pirmieji varinius darbo įrankius pasigamino šumerai.
2.1 Atsargos.
Šiandien kalbant apie varį svarbiausia yra atsargos. Taigi, iš daugybės vario mineralų svarbiausias yra chalkopiritas. Kiti svarbūs vario mineralai yra kupritas, vario grynuolis, bornitas, chalkozinas. Tinkamose pramoninei gavybai rūdose gryno vario dažniausiai būna nuo 0,3 iki 6 procentų. Vario rūdos atsargos pasaulyje sudaro apie 600 milijonų tonų, skaičiuojant pagal gryno vario turinį rūdoje. Apie pusė pasaulio atsargų sutelkta Amerikoje. Čilei tenka 20, Jungtinėms Amerikos Valstijoms – 16, Zambijai – 7, Kanadai ir Kazachijai – po 6, Rusijai – 5 procentus pasaulio vario rūdos atsargų. Nuo XIX a. pabaigos – XX a. pradžios pasaulyje išskiriamos dvi vario juostos arba teritorijos su didelėmis...
Šį darbą sudaro 2820 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!