Žemėje gyvena apie 215 rūšių vėžlių ir tik vienos rūšies individų aptinkama Lietuvoje.
Daugelis vėžlius įsivaizduoja kaip dykumų, šiltų jūrų gyventojus. Svarbu žinoti, kuriose vietose šis roplys išliko iki mūsų dienų nuo mezozojinės eros. Neseniai buvo manoma, kad baliniai vėžliai Lietuvoje išnykę. Tačiau įvairūs autoriai ėmė rašyti apie naujas jų radimo vietas. Maždaug prieš 5000 metų šilčiausiu poledynmečio laikotarpiu gyvenę baliniai vėžliai išliko iki šių dienų.
Balinis vėžlys, dzūkų dar vadinamas geležine varle, galėtų būti visos Lazdijų rajono gyvosios gamtos simboliu. Jis šiame rajone unikalus gyvūnas. Netolimoje praeityje baliniai vėžliai Dzūkijoje buvo nereti.
Manoma, kad Lietuvoje gyvena ne daugiau kaip 300 vėžlių, kurie dabar ypač saugomi Lietuvoje, bet ir Europoje. Daugiausia jų aptikta Lazdijų rajone. Tik Dzūkijoje išlikę vietų kur vėžliai dabar veisiasi. Lietuvoje pirmasis balinius vėžlius rimtai tyrinėjo biologijos mokslų daktaras Pransiškus Šivickis. Tada jų dar buvo gana daug. Paskui vėžliai tarsi prapuolė. Liko tik žmonių prisiminimas ir paslaptingi pasakojimai. 1974 metais „Geležines varles“ vėl atrado žurnalistas Julius Geležauskas. Tada ir Valstybinis gamtos apsaugos komitetas susidomėjo. Šio komiteto darbuotojas Vaclovas Beržinskas su zoologais Ričardu Kazlausku ir Antanu Slučka apžiūrėjo pelkes ir pelkutes, kuriose galėtų šie reliktiniai gyvūnai gyventi. Rado ir pačius vėžlius. Taip Lazdijų rajone 1976 metais buvo įkurti trys specialūs zoologiniai (herpetologiniai) draustiniai: Kuculiškės, Juodbalės ir Stračiūnų. Metelių regioninis parkas yra Juodbalės herpetologinis draustinis – vienas iš trijų Lietuvoje, vėžliams įkurtų, herpetologinių draustinių. Draustinio teritorijoje iki šiol užregistruoti 36 baliniai vėžliai. Išsaugoti šiems vėžliams vykdomi projektai specialiai vėžliams kasamos kūdros.
Apie Seirijus, Veisiejus ar Varėną gyvenantiems vyresniems kaimo dzūkams baliniai vėžliai nėra didelė staigmena. Geležinėmis varlėmis vadinami ropliai sekliuose ežeriukuose, kūdrose ir durpinėse duobėse anksčiau būdavo aptinkami gerokai dažniau. Dabar laikai keičiasi „geležinių varlių nenaudai|, nes nyksta paskutinės tinkamos gyvenamosios vietos.
PROJEKTO OBJEKTAS – balinis vėžlys.
PROJEKTO TIKSLAS – iš arčiau pažinti vėžlių pasaulį, išsiaiškinti, kodėl sparčiai nyksta baliniai vėžliai.
PROJEKTO UŽDAVINIAI:
• Išanalizuoti mokslinę literatūrą...
Šį darbą sudaro 1872 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Kiti darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!