Atsargomis laikomos įmonės žinioje esančios materialinės vertybės, kurias įmonė sunaudoja pajamoms uždirbti per vienerius metus arba per vieną įmonės veiklos ciklą. Atsargų grupavimas parodytas 2 paveiksle.
2 pav. Atsargų grupavimas.
Taigi, atsargų valdyme dalyvauja įvairūs įmonių padaliniai: pirkimo, gamybos, pardavimo. Per didelės atsargos finansiškai yra nenaudingos, lygiai taip pat kaip ir per didelės. Svarbu turėti tokio dydžio atsargas, kad jų turėjimo nauda būtų didesnė už kaštus.
Atsargos yra apyvartinio kapitalo, nuo kurio daug priklauso įmonės veiklos efektyvumas, sudedamoji dalis. Todėl labai svarbu ieškoti būdų taupiau naudoti atsargas, trumpinti jų buvimo įmonėje laiką, paspartinti apyvartumą. Tikslinga apskaičiuoti atsargų apyvartumo rodiklius ir juos palyginti su praėjusių laikotarpių rodikliais.
Pagal Finansų ministerijos 1994 m. kovo 8 d. raštą Nr.21N, jeigu apskaitoje nustatyta atsargų vertė yra aukštesnė negu tuo metu susiformavusi jų rinkos kaina, atsargos gali būti perkainotos taikant LCM¹ būdą. Skirtumas tarp ankstesnės ir perkainotos vertės parodomas pelno (nuostolio) ataskaitos Netekimų (ypatingųjų praradimų) straipsnyje².
Pagal 9 VAS³ “Atsargos” atsargos finansinėje atskaitomybėje pateikiamos faktine (įsigijimo) savikaina arba grynąja galimo realizavimo verte.
Reikėtų atkreipti dėmesį, kad pagal rašto Nr. 21N nuostatas į atsargų įsigijimo savikainą buvo galima įskaičiuoti ir kapitalizuotas palūkanas. Pagal 9 VAS reikalavimus tokios išlaidos laikytinos laikotarpio sąnaudomis. Atsargų gabenimo ir paruošimo naudoti išlaidos kaip ir iki šiol gali būti arba įskaitomos į atsargų savikainą, arba nurašomos kaip ataskaitino laikotarpio sąnaudos. Įmonė turi nuosekliai laikytis pasirinkto būdo.
Atsargų apskaitai naudojamos atsargų analitinės kortelės (žiūr. 2 priedą). Jos skirtos apskaityti atskiroms medžiagų, žaliavų, komplektavimo ir gatavų gaminių bei prekių rūšims. Kiekvienai rūšiai skiriama atskira kortelė. Jei įmonė dėl didelio atsargų asortimento naudoja daug analitinių kortelių, jas tikslinga sunumeruoti ir sudaryti atsargų rūšių sąrašą, kuriame būtų nurodyti atitinkamų analitinių kortelių numeriai.
¹ LCM – tai atsargų perkainojimo būdas, kai apskaitoje ir atskaitomybėje atsrgos parodomos įsigijimo savikaina arba rinkos kainomis, priklausomai nuo to, kuri iš jų yra mažesnė.
² Juškauskas G. Atsargų perkainijimo galimybės ir...
Šį darbą sudaro 1608 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!