Svarbiausią vietą vykdomosios valdžios institucijų sistemoje užima Vyriausybė1. Ji yra aukščiausioji valstybės valdžios vykdomoji institucija Lietuvos Respublikoje, įgyvendinanti vykdomąją valdžią šalyje ir vadovaujanti šios sistemos institucijoms bei koordinuojanti jų veiklą. Vyriausybės galias ir jos teisinį pagrindą apibrėžia Konstitucija (91-101 straipsniai).
Vyriausybės veikla nukreipta į jai paskirtų įgaliojimų įgyvendinimą: Konstitucijos, įstatymų, tarptautinių susitarimų ir Respublikos Prezidento dekretų įgyvendinimo organizavimą bei jų vykdymo sistemingą kontrolę.
Principu (lot. principum – pradžia, pagrindas) paprastai laikoma pagrindinė idėja, nuostata ir požiūris, pagrįstas objektyviais procesų ir reiškinių gamtoje bei visuomenėje raidos dėsningumas. Vykdomosios valdžios institucijų sistemos principai – tai pagrindinės idėjos bei nuostatos, kuriomis remiantis nustatoma, sudaroma ir funkcionuoja vykdomosios valdžios institucijų sistema.
Lietuvos Respublikos vykdomosios valdžios institucijų sistema kuriama pagal tam tikrus principus. Tai teisės normos, kurios organizaciniu požiūriu užtikrina sistemos vienybę ir vientisumą.
◦ organizaciniai – teisinio reguliavimo, funkcijų ir įgaliojimų skirstymo, mokslinis, vienvaldiškumo derinimo su kolegialumu, teritorinis ir ekonomiškumo principas.
Pateikta vykdomosios valdžios institucijų sistemos kūrimo principu sistema yra sąlygiška, nes kiti teisės aktai tiesiogiai jos nereglamentuoja. Kai kurie – teisėtumo, demokratiškumo ir viešumo – principai kaip vieni iš svarbiausių reglamentuoti Vyriausybės įstatymo 4 straipsnyje2. Ši principų klasifikacija sudaro galimybę naujai įvertinti problemą, taip pat principų sistemą, jų specifiką bei pobūdį, būdingus tik tai vykdomosios valdžios institucijų sistemos kūrimui.
1.1. Vykdomosios veiklos teisiniai principai
• Demokratiškumo principas. Jis įtvirtintas Konstitucijos 1 straipsnyje3. Šis principas pasireiškia kuriant vykdomosios valdžios institucijų sistemą. Tauta yra suvereniteto turėtoja ir vienintelis valdžios šaltinis. Ji įgyvendina savo valdžią tiesiogiai ir per valstybės valdžios institucijas, nes Seimas formuoja vyriausybę bei steigia ir naikina ministerijas. Vykdomosios valdžios institucijų sudarymo ir veiklos kontrolę vykdo tiek atstovaujamoji valdžia, tiek tauta. Šis principas įgyvendinamas iš esmės dviem pagrindinėmis formomis:
1) Tiesiogiai – organizuojant referendumus, susirinkimus, konferencijas, įgyvendinant peticijos teisę;
2) Atstovaujamoji – per renkamas valstybės valdžios institucijas (Seimą).
Jeigu šiuo principu nebūtų vadovaujamasi kuriant vykdomosios valdžios institucijų sistemą, ji funkcionuotų neefektyviai, spręstų tik kai...
Šį darbą sudaro 1265 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!