Teisės filosofijos referatas. John Stuart Mill ir Fridrich von Hayek teorijų šiame kontekste aptarimas.
Teisingumo ir naudos ryšį analizavo utilitarizmo atstovas John Stuart Mill. Utilitarizmas - etikos teorija, teigiamas elgesio pasekmes laikanti jo dorumo kriterijumi. Pasekmės šioje teorijoje vertinamos pagal tai, kiek jos yra naudingos individams. Naudingumas dažniausiai siejamas su malonumu, kurį patiria individai. J. S. Mill teigia, kad teigiamas (teisingas) elgesys bus toks, kurio pasekmės suteiks individams daugiau malonumo ir sukels mažiau skausmo nei bet kuri kita alternatyva. Šis teiginys grindžiamas tuo, kad kiekvieno individo pagrindinis tikslas patirti kuo daugiau malonumo, pasiekti kuo didesnę laimę ir patirti kuo mažiau skausmo; kiti dalykai trokštami tiek, kiek jie padės pasiekti pagrindinį tikslą. Tai laikoma pradiniu principu, aksioma, kurios, anot J. S. Mill nereikia įrodinėti, nes tai akivaizdu. Malonumas čia suprantamas labai plačiai, apima ir dvasinį bei intelektualinį pasitenkinimą. Tais atvejais, kai yra kelios alternatyvos, kurių kiekviena suteikia tam tikrą naudą, būtina spręsti, kuri nauda didesnė. Vienas iš kriterijų yra ilgalaikiškumas: akcentuojama, kad daug svarbiau pasiekti ilgalaikę naudą. Kitas pateiktas kriterijus mažiau apčiuopiamas. Teigiama, kad vienos rūšis malonumas individų labiau trokštamas nei kitos. Čia remiamasi individų patirtimi: individas, patyręs kelių rūšių malonumą nesunkiai nuspręs, kurio trokšta labiau. Į naudos kiekybę atsižvelgiama tik derinant ją su kokybe. Be to, dvasinis bei intelektualinis malonumas turi prioritetą prieš fizinį.
Svarbu tai, kad kalbant apie naudingumą, kaip apie teisingo elgesio kriterijų, turima omenyje ne atskiro individo gaunama, o bendra nauda. Elgesys, atitinkantis moralės normas, negali būti savanaudiškas. Individo laimė nėra priklausoma tik nuo jo paties veiksmų - ją, tiesiogiai ar netiesiogiai, taip pat lemia ir kitų asmenų veiksmai. Tad tam, kad kiekvienas individas pasiektų kuo didesnę laimę ir maksimaliai sumažintų skausmą, nepasitenkinimą, reikia pasiekti kuo didesnę bendrą naudą. Bendros naudos siekimas neturi būti pareiga; turi būti giliai suvoktas bendros naudos prioritetas prieš asmeninę; asmens moralinės nuostatos turi jam drausti daryti tai, kas žalinga.
2. Neteisinga pažeisti asmens moralinių teisių. Gali būti neteisingų...
Šį darbą sudaro 2391 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!