Pagrindinės temos: pažeista ar ginčyjama teisė; įstatymų saugomas interesas; asmens suinteresuotumas; suinteresuotumo išimtys.
Vienas svarbiausių teisės principų yra teisė kreiptis į teismą teisminės gynybos. Šis principas reiškia, kad kiekvienas suinteresuotas asmuo turi teisę įstatymų nustatyta tvarka kreiptis į teismą, kad būtų apginta pažeista ar ginčijama jo teisė arba įstatymų saugomas interesas. Atsisakymas teisės kreiptis į teismą negalioja. Šis principas yra konstitucinis: asmeniui teisę kreiptis į teismą, kai pažeidžiamos jo konstitucinės teisės ar laisvės, garantuoja Lietuvos Respublikos Konstitucijos 30 str. Ši teisė taip pat įtvirtinta Lietuvos Respublikos Teismų įstatymo 4 str.: „Lietuvos Respublikos piliečiai turi teisę į teisminę gynybą nuo kėsinimosi į Lietuvos Respublikos Konstitucijoje ir įstatymuose, Lietuvos Respublikos tarptautinėse sutartyse įtvirtintas jų teises ir laisves.“ Asmens teisė kreiptis teismą įtvirtinta ne tik nacionaliniuose įstatymuose (LR Konstitucijos 30 straipsnis, Teismų įstatymo 4 str. 1 d.) bet ir tarptautiniuose teisės aktuose: Tarptautinio pilietinių ir politinių teisių pakto 2 str. 3 d., Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 6 str. 1 d., 13 str., taip pat Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos 1948 m. gruodžio 10 d. priimtos Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos 8 straipsnis numato, kad kiekvienas žmogus turi teisę pasinaudoti kompetentingais nacionaliniais teismais savo teisėms atgauti, jei jo pagrindinės teisės, pripažįstamos konstitucijos ar įstatymo, buvo pažeistos.
Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas yra konstatavęs, kad „asmens teisės turi būti ginamos ne formaliai, o realiai ir veiksmingai tiek nuo privačių asmenų, tiek nuo valdžios institucijų ar pareigūnų neteisėtų veiksmų.“1 Asmens teisę kreiptis gynybos į Lietuvos administracinius teismus garantuoja Administracinių bylų teisenos įstatymo 5 str. 1 d. Šiame straipsnyje nurodomos tam tikros sąlygos, reikalavimai, kuriuos turi atitikti ir jų laikytis subjektas, norintis apginti savo pažeistą teisę ar interesą administraciniame teisme. Šie reikalavimai ir sąlygos keliami, nes Lietuvos Respublikos Konstitucijos 30 straipsnio 1 dalyje įtvirtinta teisė kreiptis į teismą negali būti aiškinama kaip asmens galimybė kreiptis į teismą bet kokiu būdu. Kaip ir bet kuri kita subjektinė teisė, teisė kreiptis į...
Šį darbą sudaro 4695 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!