Teiginių logika – tai pagrindinė logikos teorija. Teiginių logika yra logikos teorija, nagrinėjanti teiginių ryšius, gaunamus loginių konstantų (loginių operatorių) “ne”, “ir”,”arba”, “jei...,tai”, jei ir tik jei..., tai” dėka.
Teiginiu vadinamas bet kuris sakinys, kuris yra teisingas arba klaidingas.
Teiginių logikoje teiginiai nagrinėjami kaip turintys tik dvi reikšmes – jie gali būti teisingi arba klaidingi. Teiginiai skiriasi nuo gramatinių sakinių. Klausiamieji, skatinamieji, sakiniai nėra nei teisingi, nei klaidingi.Iš gramatinių sakinių teiginių logikoje teiginiai laikomi tiesioginiai sakiniai.
Teiginių logikoje teiginys nedalomas į jokias sudėtines dalis, jis nagrinėjamas kaip vieninga nedaloma visuma. Teiginius žymime mažosiomis abėcėlės raidėmis: p,q,r,s.
Teiginius galima neigti, jungti, atskirti, išvesti iš kitų teiginių, atrasti teiginių ekvivalentumą. Šių operacijų analizė ir sudaro teiginių logiką.
Loginis neigimas reiškiamas žodžiais “ne”, “nėra”, “netiesa,kad...” , “klaidinga, kad...”. Jis paneigia prieš jį ar po einančio teiginio reikšmę. Logikoje neigimas žymimas tam tikru simboliu , kuris dedamas prieš teiginį arba brūkšniu ,kuris dedamas virš teiginio.
Teiginį pažymėjus raide p, jo neigimas žymimas ~p ir skaitomas: ne p; netiesa,kad p; klaidinga, kad p.
Centrinė sąvoka logikoje - teisingumas . Loginio neigimo teisingumo lentelė sudaroma taip:
p ~p
t k
k t
Raidės t ir k lentelėje – tai –žodžių “teisinga”, “klaidinga” santrumpos. Teisingumo lentelės kitaip vadinamos teisingumo matricomis arba tiesiog matricomis.
Logikos dvigubo neigimo dėsnis – dvigubas neigimas lygiavertis teigimui. Užrašomas taip ~~pp , ženklas reiškia ekvivalenciją.
Logikos dėsnis yra visuomet teisingas teiginys. Logikos dėsniai kitaip dar vadinami bendrareikšmėmis, tapačiai teisingomis išraiškomis.
Dvigubo neigimo dėsnio teisingumo lentelė:
p
~p
~~p
~~pp
t
k
t
t
k
t
k
t
III. Konkunkcija
Visi teiginiai skirstomi į parastus ir sudėtinius.
Paprastu teiginiu vadinamas teiginys, kuris į jokius kitus teiginius neskaidomas. Paprasto teiginio teisingumas nustatomas ne loginiu būdu, o patyrimu, stebėjimu, eksperimentu.
Sudėtiniu teiginiu vadinamas teiginys, sudarytas iš kelių paprastų teiginių, sujungtų loginėmis jungtimis (loginėmis konstantomis).
Loginių jungčių yra keturios: ir; arba; jei..., tai; jei ir tik jei..., tai.
Sudėtinio teiginio teisingumas nustatomas loginėmis priemonėmis. Sudėtinio teiginio teisingumas nustatomas loginėmis priemonėmis. Sudėtinio teiginio teisingumo reikšmė priklauso nuo:
a) jį sudarančių...
Šį darbą sudaro 2735 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!