3) nuo 1990 m.
Pirmame laikotarpyje Lietuvoje CT apskritai nebuvo vienalytė, nes vienoje Lietuvos dalyje galiojo Rusijos CT sąvadas, Užnemunėje galiojo Prancūzų šeimos teisė, Lenkijos karalystės santuokos įstatymas, Pabaltijo civilinių įstatymų sąvadas, kuriame buvo reglamentuota ir šeimos santykiai. Taigi Lietuvoje šeimos teisė dominuoja kaip CT dalis.
1940 – 1990 m šeimos teisei įtaką turėjo Tarybinė teisė, kuri mėgo teisę skirstyti į šakas. Čia dar galima išskirti du etapus: 1940 – 1970 m ir 1970 – 1990 m. Nuo 1970 m pradėjo galioti atskiras santuokos ir šeimos kodeksas. Jau atkūrus Nepriklausomybę, šis kodeksas liko labiausiai sovietinis iki pat 2001 m. Buvo jame padaryti tik keli nežymūs pakeitimai. Nuo 1940 m iki 2001-07-01 apie šeimos teisę kalbame kaip apie atskirą teisės šaką.
Šeimos teisė yra CT dalis, kurią sudaro teisės normos, reglamentuojančios turtinius ir neturtinius santykius šeimoje, įvaikinimo klausimais, kraujo ryšių ir kitose srityse. Šeimos teisė kaip ir CT reguliuoja asmeninius turtinius ir neturtinius santykius, tačiau reguliavimo dalykas yra ne tas pats. Šeimos teisės pagrindiniai principai tokie patys, kaip CT – lygiateisiškumas, dispozityviškumas. Jau vie dėl šių bruožų mes galime teigti, kad šeimos teisė yra CT dalis.
1. Yra specifiniai santykių subjektai: sutuoktiniai, partneriai, kraujo giminystės pagrindu, vaiko gimimo, įvaikinimo pagrindu ir pan.
2. Yra sąvoka šeimyninis arba santuokinis teisnumas, kuris atsiranda nuo 18 m. (civilinis teisnumas nuo gimimo), tai yra nuo 18 m amžiaus įgyjama teisė sudaryti santuoką.
3. Šeimos teisėje dominuoja asmeniniai santykiai, kurių pagrindu atsiranda turtiniai santykiai, kurie priklauso nuo asmeninių (išlaikymo ir pan.). Turtiniai šeimos teisiniai santykiai nereikalauja atlygintinumo, kaip tai yra CT.
4. Šeimos teisiniai santykiai atsiranda tik iš labai specifinių juridinių faktų, kurie numatyti įstatymuose: vaiko gimimo, santuoka, įvaikinimas ir panašiai.
Visi šie ypatumai rodo, kad CT santykiai nėra visiškai tapatūs, kaip ir šeimos teisės santykiai. Čia aptarėme dalyko ypatumus, tačiau yra ir metodo ypatumai:
1. Teisė apskritai daugumos šeimos santykių nereguliuoja, o palieka moralei,...
Šį darbą sudaro 25311 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!