,,Ragana – pikta burtininkė, kerėtoja; pikta, bjauri moteris“.1 Jau nuo senųjų laikų buvo tikima raganų galia, jų antgamtiškomis jėgomis. Žmonės jų bijojo, smerkė ir teisė, tačiau bėdai ištikus ir nebežinant ko griebtis, patys skubėdavo patarimo ir pagalbos pas raganas. Gausybė mitų ir pasakojimų užrašyta apie raganas, dažnai jie atkeliavę iš svetur, o istorinė realybė, kainavusi ne šimtus, o tūkstančius žmonių gyvybių, į užrašus nepateko.
Šiuo savo darbu, bandysiu apžvelgti raganavimo ir raganų teismų istoriją Žemaitijoje.
• Apžvelgti Žemaitijos raganų teismų procesus.
Keitėsi ir keitėsi laikai, praktiškoji raganų galia vis mažėjo, o turimos žinios buvo vis giliau slepiamos, vis slapčiau perduodamos, vis labiau magiškos, seniai susipainiojusios, jau iš mirusių kalbų paveldėtomis formulėmis. Todėl svarbu išvynioti tą istorijos faktų bei legendų ir pasakų suraizgytą seną siūlų kamuolį, kad suvoktume, kas buvo svarbu, tikra, o kas išgalvota, nuslėpta, neteisinga.
1.
1. RAGANYSTĖS FENOMENAS.
Raganos buvo seniausių laikų žiniuonės, magijos veiksmų atlikėjos, kosmoso, žmonių, gyvūnų tvarkytojos. ,,Raganos vardas siejamas su žodžiu ,, regėti“, ,,viską žinoti“, ,,viską galėti“, būti aiškiarege. Dar raganos vardą kildina iš raguoto mėnulio, t.y. jaunaties ir delčios.“2 Pagrindinė raganos ypatybė – žinojimas. Ragana gali ne tik nuspėti ateitį, bet ir ją keisti sau reikiama linkme. Tai kerėtoja, galinti paveikti kito žmogaus minti, norus, elgesį, užvaldyti sielą.
Raganos gimė senų senovėje, dar matriarchato gadynės pradžioje ir buvo tikrai geros. Jos tik norėjo numatyti, kur daugiau medžiojamų žvėrių, kad gentis soti būtų, atspėti kaimynų kėslus, kad staiga neužpultų. Norėjo toli regėti, todėl buvo pramintos raganomis. Žlugus matriarchatui, moterims, net ir raganoms, teko visur nusileisti vyrams. Raganos vardas įgavo plūstamąjį atspalvį, mat, savo raganiškas žinias moterys neretai prieš vyrus pavartodavo. Taip ragana tapo klastingumo, netgi kenksmingumo sinonimu.3 Pirmą kartą šaltiniuose ragana užfiksuota XVI a. pab. – ją kaip miško deivę mini J. Lasickis. Vėlesniais laikais ragana jau laikoma tik pikta kerėtoja. ,,Dažniausiai ji vaizduojama sena, įvairiomis priemonėmis pabrėžiant jos bjaurumą: sulinkusi,...
Šį darbą sudaro 2157 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!