Rašiniai

Pragmatizmas (2)

10   (1 atsiliepimai)
Pragmatizmas (2) 1 puslapis
Pragmatizmas (2) 2 puslapis
Pragmatizmas (2) 3 puslapis
Pragmatizmas (2) 4 puslapis
Pragmatizmas (2) 5 puslapis
Pragmatizmas (2) 6 puslapis
Pragmatizmas (2) 7 puslapis
www.nemoku.lt
www.nemoku.lt
Aukščiau pateiktos peržiūros nuotraukos yra sumažintos kokybės. Norėdami matyti visą darbą, spustelkite peržiūrėti darbą.
Ištrauka

I. ĮVADAS
Amerikiečių psichologas ir filosofas V.Džeimsas psichologijoje yra žinomas kaip „sąmonės srauto“ koncepcijos, filosofijoje – kaip antropologizuotos pragmatizmo versijos kūrėjas. Jo filosofavimo stilius laužė klasikinius kanonus, filosofiją jis perkėlė iš „dramblio kaulo bokšto“ į auditorijas ir kasdienį gyvenimą, dėl to sulaukė vienų karšto pritarimo, o kitų atsiribojimo. Beveik visos išleistos jo knygos yra skaitytų populiarių paskaitų rinkiniai. Kad filosofijos tradicija peržengė savo siauras ribas ir tapo įdomi kitaip kultūriškai užsiangažavusiems žmonėms – tai ir V.Džeimso nuopelnas.
Pragmatizmas kaip filosofijos kryptis susiformavo XIX a. pab. – XX a. per. Amerikoje. Klasikinė pragmatizmo samprata paprastai siejama su Č.S. Pirso principu, V.Džeimso tiesos koncepcija, Ferdinando Kaningo Skoto Šilerio (Schiller, 1864 – 1937) humanizmu bei Džono Diujo (Dewey, 1859 – 1952) instrumentalizmu. Pragmatizmas yra grynojo patyrimo filosofija, teigianti, kad tikrovė negali būti substanciali, fiksuota, užbaigta, ji suvokiama kaip dinamiška ir pliuralistinė, kaip mūsų „sąmonės srautas“, kaip mūsų patyrimas, kurio duomenis žmogus tvarko sau naudinga linkme ir tokiu būdu pats formuoja tikrovę, suteikdamas jai individualų apibrėžtumą. Taigi pasaulis yra plastiškas, neužbaigtas, jo negalima įsprausti į kokią nors schemą. Jame visada yra vietos kūrybai. Tai pliuralistinis pasaulis. Pasaulio vienovė galima tik mūsų sąmonėje, kur vienaip ar kitaip susijungia patyrimo faktai.
V.Džeimsas ne kartą yra minėjęs, kad jis kalba apie tai, kas susiję daugiau su gyvenimu, o ne su logika. Pasak jo, teisinga yra tik tokia idėja, tokia teorija, kuri padeda suvokti objektą, padeda pasiekti patenkinamų rezultatų ir turi praktinių padarinių individui, yra jam naudinga. Vertingumas, rezultatyvumas ir naudingumas yra pagrindiniai tiesos kriterijai. Taigi V.Džeimso filosofija tikrovę tapatina su patyrimu, o tiesą – su naudingumu. Tačiau tiesos naudingumą reikėtų suprasti plačiau, ne vien materialių individo poreikių tenkinimo prasme. Kita vertus, teorijos, idėjos, sąvokos traktuojamos kaip instrumentas, padedantis orientuotis pasaulyje, tvarkyti „sąmonės srauto“ chaosą, klasifikuoti patyrimo duomenis ir pan. Nuo kitų pragmatistų V.Džeimsas skyrėsi tuo, kad jį domino ne filosofinių...

Daugiau informacijos...

Šį darbą sudaro 3015 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!

Detali informacija
Darbo tipas
Lygis
Universitetinis
Failo tipas
Word failas (.doc)
Apimtis
7 psl., (3015 ž.)
Darbo duomenys
  • Naujausiųjų amžių filosofijos rašinys
  • 7 psl., (3015 ž.)
  • Word failas 72 KB
  • Lygis: Universitetinis
www.nemoku.lt Atsisiųsti šį rašinį
Privalumai
Pakeitimo garantija Darbo pakeitimo garantija

Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.

Sutaupyk 25% pirkdamas daugiau Gauk 25% nuolaidą

Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.

Greitas aptarnavimas Greitas aptarnavimas

Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!

Atsiliepimai
www.nemoku.lt
Dainius Studentas
Naudojuosi nuo pirmo kurso ir visad randu tai, ko reikia. O ypač smagu, kad įdėjęs darbą gaunu bet kurį nemokamai. Geras puslapis.
www.nemoku.lt
Aurimas Studentas
Puiki svetainė, refleksija pilnai pateisino visus lūkesčius.
www.nemoku.lt
Greta Moksleivė
Pirkau rašto darbą, viskas gerai.
www.nemoku.lt
Skaistė Studentė
Užmačiau šią svetainę kursiokės kompiuteryje. :D Ką galiu pasakyti, iš kitur ir nebesisiunčiu, kai čia yra viskas ko reikia.
www.nemoku.lt Atsisiųsti šį rašinį