Teisė reikšdama žmonių pastangas versti savo interesus visai visuomenei privaloma tvarka ir ja remiantis viešpatauti arba sugyventi yra vienas iš reikšmingiausių ir kartu sudėtingiausių žmogaus kurinių.
Teorinė teisinio žinojimo sritis prasideda nuo suvokimo tų veiksnių, kurie formuoja konkrečioje visuomenėje vyraujančią teisės sampratą, lemia jos turinį ir pobūdį. Ji siekia nustatyti, kaip iš biologinių, psichologinių, ekonominių žmogaus interesų atsiranda teisinė tikrovė, kas lemia tokią transformaciją.
Tačiau peržvelgtoje literatūroje aš neradau žodžio „nepozityvizmas“, pagrinde visur kaip pozityvizmo antonimas iškeliama prigimtinė teisė. Bet tiksliausią atsakymą radau profesoriaus A. Vaišvilos vadovėlyje „Teisės teorija“. Čia teisės sampratos skirstomos pagal teisės šaltinio pobūdį ir išstudijavus šias sampratas išryškėja kokios iš jų yra nepozityvistinės. Kiekviena iš jų išdėstyta turinyje ir bus plačiau aprašytos.
Pasirinkau šią temą, kadangi ir pati norėčiau išsiaiškinti šių teisės sampratų santykį ir sužinoti kuri iš jų dabar vyrauja šiandieniniame Lietuvos gyvenime. Bet kad ir kaip būtų liūdna vis dar sutinkame pozityvizmo apraiškų. Asmenys aukščiausiose valstybės institucijose bando parodyti visuomenei, kad tik jie yra teisingumo garantas valstybėje ir bando sutelkti valdžią savo rankose, nors po nepriklausomybės atgavimo padėtis kardinaliai keičiasi vyksta teisinė reforma ir Lietuva pretenduoja į teisinės valstybės modelį, kur sparčiai priešinamasi pozityvizmo ir etatizmo apraiškoms. Ir čia svarbiausia pripažinimas, kad valstybės valia nėra vienintelis teisės šaltinis , kad valstybės valią turi varžyti ne šiaip valstybės išleidžiami įstatymai, o žmonių teisės, t. y vertybės esančios šalia valstybės valios ir nepriklausomai nuo tos valios. Valstybė pašaukta ne suteikti asmens teises, o tik kurti mechanizmą toms teisėms garantuoti . Teisinės valstybės raida, didinti individo teisių saugos veiksmingumą, reikalauja atgaivinti prigimtinės teisės koncepciją ne tik kaip teorinę, bet ir kaip praktinę aktualiją, ją inkorporuojant į teisinės valstybės koncepciją kaip pagrindinį elementą2.
Taigi vykstant teisinei reformai nepozityvistinės teisės reikšmė praktikoje yra labai didelė, mano nuomone ji saisto valdžiuos organus, nurodo jiems darbo principus, kokių tikslų jie turėtų siekti. Jei nebūtų nepozityvistinės...
Šį darbą sudaro 6289 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!