Vaikų ir jaunimo kriminalinės justicijos sistema atlieka svarbų vaidmenį mūsų gyvenime. Ji turi būti efektyvi ir humaniška. Atlikti tyrimai rodo, kad šią sistemą būtina reformuoti: daugelis nusikaltusių vaikų yra baudžiami laisvės atėmimu, retai taikomos alternatyvios bausmės, vaikai priversti ilgą laiką laukti tardymo izoliatoriuose, neretai pareigūnų kvalifikacija neatitinka tos, kuri yra būtina norint pasiekti gerų rezultatų, pareigūnai nėra specializuojami ir pan.
A.Diuma sūnus
ĮVADAS
Vaikų ir jaunimo kriminalinės justicijos sistema atlieka svarbų vaidmenį mūsų gyvenime. Ji turi būti efektyvi ir humaniška. Atlikti tyrimai rodo, kad šią sistemą būtina reformuoti: daugelis nusikaltusių vaikų yra baudžiami laisvės atėmimu, retai taikomos alternatyvios bausmės, vaikai priversti ilgą laiką laukti tardymo izoliatoriuose, neretai pareigūnų kvalifikacija neatitinka tos, kuri yra būtina norint pasiekti gerų rezultatų, pareigūnai nėra specializuojami ir pan.¹
Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę imta labiau domėtis vaikų ir jaunimo kriminalinės justicijos problema. Leidžiant naująjį baudžiamąjį kodeksą nepilnamečių justicijai buvo skirta daugiau dėmesio nei ankstesniame. Šiame BK įtvirtinta išskirtinė tik nepilnamečių justicijai būdingų bruožų turinti baudžiamoji atsakomybė - XI skyriuje „Nepilnamečių baudžiamosios atsakomybės ypatumai“. Kuriant nepilnamečių justiciją svarbią reikšmę turi ne tik nacionalinės teisės tradicijos, bet ir įvairių mokslų tyrimai bei laimėjimai. Nepilnamečių baudžiamoji atsakomybė remiasi ir bendrais teisėtumo, teisingumo, bausmės neišvengiamumo, asmeninės atsakomybės už kaltai padarytą veiką, humanizmo ir kitais principais. Šios sistemos esmė – ateitis - pataisyti nepilnametį, ugdyti jį, keisti jo gyvenimo būdą, padėti jam integruotis į visuomenę.
¹ Tyrimai skelbti: Nepilnamečių justicija Lietuvoje, 1998; Kriminalinės justicijos poveikis nepilnamečių teisės pažeidėjų asmenybei ir jų elgesiui, 1999.
BAUDŽIAMOSIOS ATSAKOMYBĖS
SĄVOKA
Lietuvos Respublikos Baudžiamajame Kodekse sąvoka “baudžiamoji atsakomybė” naudojama dažnai ir skirtingais aspektais, kaip pvz.: “girto ar apsvaigusio nuo narkotinių ar toksinių medžiagų atsakomybė” (BK 13 str.), ”patraukimo baudžiamojon atsakomybės senatis“ (BK 49 str.) ir t.t.
Sociologinėje ir teisinėje literatūroje sąvoka “atsakomybė” vartojama 2 reikšmėmis: perspektyvine - kai žmogus imasi atsakomybės už savo veiksmus, žiūrėdamas į ateitį, ir retrospektyvine - atsakomybė už praeityje padarytus veiksmus. Baudžiamojoje teisėje paprastai atsakomybės sąvoka vartojama tik retrospektyvine prasme.
Geriau baudžiamosios atsakomybės prasmę suprasti padės klausimai kas, kam ir už ką atsako?
Kas? Pagal LR Baudžiamąjį Kodeksą atsako tik nusikaltęs asmuo, kuris sulaukė atitinkamo amžiaus ir yra pakaltinamas. Kam? Lietuvos Konstitucijos 31 str. pasakyta, “kad asmuo nekaltu laikomas tol, kol jo kaltumas neįrodytas įstatymo numatyta tvarka ir pripažintas įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu”. Taigi...
Šį darbą sudaro 2072 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
Nuolat dirbame, kad pagerintume visų mūsų turimų mokslo darbų kokybę, todėl informuojame, jog šis rašto darbas buvo patikrintas savo srities specialisto, todėl galite būti užtikrinti dėl šio darbo kokybės.
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Šis mokslo darbas pasitarnaus tau kaip puikus pavyzdys siekiant aukščiausio pažymio!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!