Mokėjimų balansas – tai statistinė lentelė, kurioje apibendrintai atsispindi visos rezidentų ekonominės operacijos su kitomis pasaulio šalimis per tam tikrą laikotarpį (dažniausiai per metus). Mokėjimų balansas parodo visų mokėjimų, atliktų kitoms valstybėms, bei visų įplaukų, gautų iš kitų valstybių, sumų struktūrą. Iš jo, pavyzdžiui, galima spręsti, ar sugeba valstybė už prekes bei paslaugas, kurias ji gauna iš kitų valstybių, apmokėti prekėmis bei paslaugomis, kurias ji suteikia kitoms valstybėms. Jeigu valstybė nesugeba subalansuoti prekybos su užsienio valstybėmis, mokėjimų balansas parodo, kaip kapitalo judėjimas “užpildo” susidariusį skirtumą (tipiniai kapitalo judėjimo pavyzdžiai: užsienio šalių paskolos, užsieniečių investicijos, aukso arba oficialių atsargų nutekėjimas).
Mokėjimų balansas sudaromas, remiantis dvigubo buhalterinio įrašo principu: kiekviena operacija atvaizduojama debete ir kredite. Vadinasi, visumoje mokėjimų balanso debeto ir kredito suma bus vienoda. Tačiau kiekvienam straipsnių blokui galime konstatuoti deficitą arba perteklių.
Mokėjimų balansą galima suskirstyti į keletą komponentų. Ypatingas dėmesys skiriamas einamajai sąskaitai ir finansinei sąskaitai.
1) Pirmame bloke pateikiama prekių, kertančių valstybės sienas, eksporto bei importo vertė ir jų aritmetinis skirtumas – prekybos balansas. Sudarant prekybos balansą, eksportas skaičiuojamas su “pliuso”, o importas su “minuso” ženklu, kadangi prekių eksportas “uždirba” užsienio valiutą savo šaliai, o importas, priešingai, sukuria vidinę paklausą užsienio valiutai ir todėl sumažina užsienio valiutos atsargas šalies bankuose. Prekybos balanas atspindi, kokia dalimi šalies eksportas “apmoka” jos importą. Jeigu eksportas viršija importą, susidaro prekybos balanso perteklius. Jeigu importas viršija eksportą, susidaro prekybos balanso deficitas.
2) Antras blokas atspindi suteiktų užsienio šalims bei nupirktų iš užsieniečių paslaugų vertę. Jų aritmetinis skirtumas vadinamas paslaugų balansu. Šalys užsienio piliečiams bei firmoms teikia draudimo, transporto, turizmo ir kitas paslaugas. Tuo pat metu šių šalių piliečiai bei firmos perka analogiškas paslaugas užsienyje. Balansas fiksuoja skirtumą tarp įplaukų gautų suteikiant paslaugas bei išlaidų, patirtų jomis pasinaudojant.
3) Trečias blokas parodo gamybos veiksnių grynųjų pajamų balansą, apimantį palūkanas bei dividendus už užsienyje investuotą kapitalą, taip pat užsienyje dirbančių...
Šį darbą sudaro 1118 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!