Iki Lietuvos Respublikos civilinio kodekso2 (toliau – CK) įsigaliojimo 2001 m. liepos 1 d. Lietuvos sutarčių teisėje tiek lizingas (finansinė nuoma), tiek išperkamoji nuoma nebuvo reglamentuota specialiomis teisės normomis ir teisinis pagrindas sudaryti minėtas sutartis buvo 1964 m. redakcijos Civilinio kodekso3 4 straipsnio 2 dalies 1 punktas, kuris įtvirtino vieną sutarčių laisvės principo nuostatų, t.y. kad civilinės teisės ir pareigos fiziniams ir juridiniams asmenims atsiranda ne tik iš įstatymuose numatytų sandorių, bet ir iš sandorių, nors įstatymuose nenumatytų, tačiau jiems neprieštaraujančių bei šią bendrąją civilinio įstatymo nuostatą atitiko ir prievolinės teisės bendroji teisės norma (1964 m. redakcijos CK 166 str.), kuri, apibrėždama prievolių atsiradimo pagrindus, nustato, jog prievolės atsiranda iš sutarties arba kitokių pagrindų, nurodytų šio kodekso ketvirtame straipsnyje. Nereikėtų suprasti, kad šiuo pagrindu atsiradę sutartiniai santykiai nebuvo reguliuojami visiškai, pvz., lizingo gavėjo teisę reikšti pretenzijas dėl lizingo dalyko tiesiogiai pardavėjui galima buvo užtikrinti sudarant lizingo dalyko pirkimo-pardavimo sutartį trečiojo asmens (t. y. lizingo gavėjo) naudai (1964 m. redakcijos CK 175 str.), nors visgi toks santykių nesureguliavimas turėtų būti vertinamas nevienareikšmiai, nes kalbant apie lizingą, viena vertus, „tiesioginis nesureguliavimas civiliniame įstatyme yra nepatogus tolesnei lizingo veiklos plėtrai, nes kilus ginčams dėl teisinio neapibrėžtumo neretai gali atsirasti nemažai neišspręstų klausimų“4, antra vertus, toks nesureguliavimas sudarė palankias galimybes civilinių teisinių santykių dalyviams, nepažeidžiant bendrųjų prievolinės teisės imperatyvaus pobūdžio nuostatų, bendrųjų teisės principų bei laikantis šalių interesų, jų teisių ir pareigų pusiausvyros, tartis dėl visų lizingo sutarties sąlygų ir taip nusistatyti tarpusavio santykių ribas.
Dabar galiojanti Civilinis kodeksas ne tik praplėtė bei detalizavimo civilinių turtinių santykių reguliavimą Lietuvoje, bet ir reglamentavo kai kurias naujas bei kokybiškai atskiras turtinių santykių rūšis, faktiškai egzistuojančias komercinėje apyvartoje. Kaip atskira sutarčių rūšis CK 6 knygos XXX skyriuje pirmą kartą Lietuvos teisėje įtvirtintas lizingas (finansinė nuoma) bei kaip vienas iš nuomos sutarties pasibaigimo pagrindų CK 6.503 str., įteisinamas nuomojamo...
Šį darbą sudaro 5628 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!