Lietuvai žengiant keliu į Europos Sąjungą, būtina siekti tikslų, nustatytų Mastrichto sutartyje, privalomų šalims, siekiančioms narystės. Pagrindinis pinigų politikos tikslas – nacionalinės valiutos stabilumas ir jo palaikymas.
Lietuvos banko misija, suformuluota 1997m. LB valdybos patvirtintoje pinigų politikos programoje, kaip tik ir yra siekti pinigų stabilumo bei užtikrinti pinigų, kredito ir atsiskaitymų sistemos funkcionavimą. Matome, kad pagrindinis LB tikslas sutampa su ES reikalaujama pinigų politikos kryptimi.
Siekiant pinigų stabilumo, sudedamosiomis šio siekio dalimis tampa smulkesni šalies finansinės padėties reformavimo tikslai: gerinti Lietuvos bankinės sistemos likvidumą, vystyti vietines finansų rinkas, diegti naujas priemones (repo, vekselių diskontas, lombardinės paskolos).
1. Europos valiutų sąjungoje didele reikšmę turi nacionaliniai centriniai bankai, turintys priemones vykdyti monetarinę politiką (t.y. bankų kreditavimas, atviros rinkos operacijos ir pan.), taigi, derinanti prie Europos valiutos sąjungos standartų, būtiną sugrįžti prie klasikinio centrinio banko modelio.
2. Lito susiejimas su JAV doleriu. Iš šalių, siekiančių įsijungti į EPS reikalaujama išlaikyti savo valiutos stabilumą euro atžvilgiu. Tačiau JAV doleris nėra stabilus euro atžvilgiu, o tuo pačiu ir litas. JAV doleris kaip bazinė valiuta įtvirtintas Lito patikimumo įstatymu, kuris leidžia LB, suderinus su vyriausybe, keisti bazinę valiutą, tačiau tik esant grėsmei, kad esama susiejimas sukels ekonomikos destabilizaciją.
3. Ribotos LB galimybės teikti likvidumo paskolas komerciniams bankams. Tai ypač svarbu bankinių krizių laikotarpiu, kuomet LB galėtų palaikyti markių bankų likvidumą.
4. Atimta iš LB palūkanų reguliavimo funkcija.
5. LB negali įtakoti galimų spekuliacinių pinigų srautų.
Pinigų politikos derinimas prie ES ir EPS
Siekdamas pagrindinio tikslo – vietinės valiutos stabilumo – LB numatė programą, palaipsniui šalinančią aukščiau minėtas kliūtis, kurios tikslas – maksimaliai priartinti Lietuvos pinigų politikos vykdymą ir priemones prie ES standartų, t.y. palaipsniui atsisakyti esamo valiutų valdybos modelio susigrąžinant klasikinio centrinio banko funkcijas.
Lito stabilumą galima nagrinėti dviem aspektais: vidinio stabilumo bei išorinio. Vidinis stabilumas – pastovių kainų palaikymas, t.y. minimalių infliacijos normų siekimas (tai vienas iš svarbių ES konvergencijos kriterijų), išorinis – tvirtas kursas...
Šį darbą sudaro 1036 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!