Kristijono Donelaičio dosjė
K. Donelaičio kūrybos istorinis kontekstas
Donelaitis gyveno XVIII a. Mažojoje Lietuvoje, kur lietuvininkai patyrė stiprų germanizacijos spaudimą po maro (1709–1711) ir masinės kolonizacijos.
Prūsijos valdžia skatino vokiečių, olandų ir šveicarų atsikėlimą į ištuštėjusias lietuvių žemes, taip silpnindama lietuviškąją kultūrą.
Vietiniai lietuvininkai buvo baudžiauninkai (lažininkai), privalėję dirbti ponams už suteiktą žemę, o vokiečių kolonistai turėjo daugiau laisvių, būdami činšininkais (mokėjo mokesčius produkcija ar pinigais). Tai lėmė socialinę nelygybę ir lietuvininkų kultūrinę izoliaciją.
Donelaitis gyveno Frydricho Vilhelmo I ir Frydricho Didžiojo valdymo laikotarpiu, kai buvo vykdomos griežtos reformos, ribojančios valstiečių teises, tokios kaip draudimas avėti vyžas, kas atsispindi poemoje „Metai“.
Prūsijos valdžia siekė vokietinti lietuvius per švietimą – įsteigtos vokiškos mokyklos, o lietuviškų raštų sklaida buvo ribojama. Donelaitis aktyviai priešinosi šiam procesui, skatindamas lietuvių kalbos mokymą.
XVIII a. Prūsija dalyvavo keliuose karuose (ypač Septynerių metų kare 1756–1763), kurie turėjo ekonominių pasekmių vietos gyventojams, didino mokesčių naštą ir ribojo socialines galimybes.
K. Donelaičio kūrybos kultūrinis kontekstas
XVIII a. Europoje vyravo Apšvietos epochos idėjos, skatinusios racionalumą, švietimą ir socialines reformas.
Donelaitis priėmė kai kurias švietėjiškas vertybes (švietimo svarbą, dorovės akcentavimą), tačiau vengė radikalių pertvarkų idėjų.
Iki Donelaičio lietuvių literatūra daugiausia buvo religinė (Mažvydo katekizmas, Biblijos vertimai), tačiau jis sukūrė grožinę literatūrą, paremta kasdienybės vaizdavimu, atskleidžiančia tautinį tapatumą.
Donelaitis suvokė lietuvių kalbos svarbą kaip tautinės savimonės dalį, todėl jo kūryba padėjo išsaugoti kalbą ir kultūrą germanizacijos akivaizdoje.
Mažosios Lietuvos protestantiškų tradicijų ir reformacijos daroma įtaka lėmė, kad lietuvininkai buvo raštingesni nei Didžiosios Lietuvos valstiečiai, kas sudarė palankias sąlygas Donelaičiui skleisti savo kūrybą švietimo ir pamokslų forma.
Poemoje „Metai“ atsispindi kasdienis lietuvininkų gyvenimas su aiškia dorovine žinute, skatinančia sąmoningumą ir kultūrinį išlikimą per darbą bei papročius.
K. Donelaičio kūrybos religinis kontekstas
Donelaitis buvo paveiktas pietizmo – liuteroniškos krypties, akcentuojančios asmeninį tikėjimą, asketizmą, dorybę ir darbštumą. Jo kūryboje atsispindi griežta moralinė laikysena ir religinės dorybės.
Šį darbą sudaro 4870 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!