Konstitucijos apibrėžia pagrindinių valstybės institucijų galias. Konstitucija yra aukščiausias valstybės įstatymas. Jis įtvirtina svarbiausius valstybės visuomeninius santykius: valstybės konstrukciją, elementus, jų funkcionavimo pagrindus, kompetenciją. Ji apibrėžia tautos suverenitetą ir jo įgyvendinimo mechanizmą, tiesioginės ir atstovaujamosios demokratijos institutus. Taip pat Konstitucija įtvirtina žmogaus ir piliečio teisinę padėtį valstybėje, jo santykius su valstybe, pagrindinių žmogaus teisių ir laisvių įgyvendinimą.
Konstitucijos, kaip svarbiausio teisės šaltinio, įtaka visam teisėkūros procesui yra akivaizdi, jos nuostatos įpareigoja įstatymų leidėją ir kitus teisėkūros subjektus sureguliuoti svarbiausius valstybės visuomeninius santykius laikantis jos nustatytų reikalavimų, tačiau svarbiausia, kad Konstitucijos normos yra privalomos įstatymų leidėjui. Konstitucija riboja valdžios galias (5 str.), todėl valdžia negali peržengti jai Konstitucijoje suteiktų tautos įgaliojimų ir pažeisti asmenų teisių. Tai vienas iš pačių svarbiausių principų kuriant teisinę valstybę ir pilietinę visuomenę.
Konstitucinės teisės literatūroje pabrėžiama, jog konstitucijos sąvoka gali būti (ir yra) vartojama ne tik teisės aktui, kuriame aukščiausiu teisiniu lygiu reguliuojami tam tikri visuomeniniai santykiai, bet ir tam tikrai faktinei šių santykių būklei valstybėje apibūdinti. Gerai žinomas vadinamosios „juridinės“ ir „faktinės“ konstitucijos skirtumas; pirmoji turinti būti teisininkų profesinio dėmesio objektas, tuo tarpu pastaroji turėtų dominti pirmiausia politologus, sociologus, istorikus ir tuos (kitus) socialinių (bei humanitarinių) mokslų atstovus, kuriems „sunorminta“, formalioji visuomenės gyvenimo pusė neužgožia tikrojo visuomenės būvio, t. y. tuos, kuriems privalomybė yra aktuali (jeigu ji apskritai yra aktuali) tik tiek, kiek ji yra vienas iš realių esamybės veiksnių. Taip pat laikomasi požiūrio, kad net jeigu tarp konstitucinių formalia ir konstitucinių realia galima kokia nors sutaptis, tai tik tuo atžvilgiu, jog konstituciniai realia visuomet būna „talpesni“ už konstitucinius formalia, nes kiekvienoje valstybėje, turinčioje dokumentą, vadinamą „konstitucija“, konstitucinės teisės šaltiniai, be konstitucijos per bei kitų statutų (t. y. be rašytinių teisės šaltinių), apima konstitucinius papročius, tradicijas, kitaip tariant, konstitucines konvencijas, o kai kuriose šalyse – dar ir kitus sunkiau identifikuojamus šaltinius (pvz., Anglijoje – monarcho prerogatyvą).
Konstitucinės teisės...
Šį darbą sudaro 8755 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!