Imanuelis Kantas (1724-1804), lietuvių kilmės vokiečių filosofas, vienas iš didžiausių visų laikų mąstytojų, proto atžvilgiu buvo nusiteikęs labai kritiškai, tačiau niekada nepamiršo, kad būtent protas yra žmogaus žmogiškumo pamatas. Nedaugeliui filosofų buvo lemta tapti pasaulio mąsto istorinėmis asmenybėmis. Toks likimas ištiko I. Kantą ir jo veikalą „Grynojo proto kritika“, tai vienas iš sudėtingiausiu darbų visoje istorijos filosofijoje.
I. Kantas reformavo filosofiją gilioje Vokietijos provincijoje. Jis pateikė naują pažinimo sampratą : ne mintis formuojasi pagal daiktus, bet daiktai priklauso nuo minties.
Veikale „Grynojo proto krritika“, išdėstytos Kanto pažiūros į pažinimą. Kantas kelia klausimą, kaip sąvokų ir vaizdinių pagrindu galima pažinti daiktus.. Žmogus turi tik sąvokas ir vaizdinius, o pagal juos sprendžia apie daiktus. Kaip galima pereiti nuo sąvokų ir vaizdinių prie daiktų, nuo subjekto prie objekto? Šios problemos tyrimus Kantas vadino transcendentaliniais (lotynų k. Transcendere – pereiti, peržengti). Jie turėjo paaiškinti, kas yra tie sprendiniai, kuriuos žmogus formuluoja, tačiau kurie išeina už žmogaus ribų, nes žmogus juos taiko daiktams. Todėl Kantas savo filosofiją ir vadino transcendentaline. Vaadino ją dar ir kritine, terminu „kritika“ suprasdamas žmogaus proto sugebėjimų ribų, pažintinių sugebėjimų bei pažinimo formų tyrimą.
Savo kriticizmu Kantas norėjo išspręsti racionalizmo ir empirizmo ginčą. Racionalistai teigė, kad tikrovės pažinimas kyla iš grynųjų sąvokų, o empirikai – kad jis kyla išš patyrimo. Nei pirmųjų, nei antrųjų argumentavimas Kanto nepatenkino: racionalistai labai sumenkino juslinio patyrimo vaidmenį, empirikai nepajėgė įrodyti mokslo tiesų būtinumo ir visuotinumo.Savo kritikoje Kantas nori išspręsti problemą: ar galimas ir kiek galimas, bei kaip galimas daiktų pažinimas, turintis visuotinę reikšmę. Kad jis tikrai galimas, tai Kanto nuomone, liudija visuotinai pripažintas grynasis teorinis gamtos mokslas ir matematika. Kas kita filosofija. Joje nėra visuotinai pripažintų teisingų teiginių. Filosofijos, kaip mokslo, galimybės klausimas ir yra Kanto tikroji problema. Norint ją išspręsti reikia surasti pažinimo pradus, t.y. atsakyti į klausimą, kaip galimas pažinimas grynuoju protu. Į jį atsakius bus...
Šį darbą sudaro 1370 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!