Kalbotyros referatas, kuriame yra nagrinejamos lietuvių kalbos klaidos, vartojamos Lietuvos televizijos laidų vedėjų kalboje.
Kalba atlieka svarbiausias žmonių bendravimui skirtas funkcijas, t.y. komunikacinę, ekspresinę (kalbos gebėjimas padėti žmogui išreikšti jausmus), gnoseologinę (pažintinė – pasaulio pažinimas per kalbą), estetinę ir reprezentacinę. Be kalbos negali būti visuomenės, pažangos bei kultūros. Ji yra neįkainojamas žmonių turtas, kurio negalima nepaisyti.
Net įvairių religijų šventose knygose paliudijama dieviška kalbos prigimtis, į ją žvelgiame kaip į esminę žmogaus galią, skiriančią jį nuo visos kitos bežadės kūrinijos.
1990 m. atkūrus Lietuvos nepriklausomybę ir išsivadavus iš visų žmogaus veiklos (ir kalbinės raiškos) suvaržymų atsirado sąlygos pakelti bendrinės kalbos vartoseną į kokybiškai naują pakopą. Deja, reikia pasakyti, kad ta nepàprasta istorijos sùteikta próga mes beveik nepasinaudojome. Net ir šiandien, gyvendami 16-us nepriklausomos valstybės metus, nelengvai įsivaizduojame gerą rašytinės kalbos tekstą, kurio nebūtų lietusi redaktoriaus ranka. Šnekamąją kalbą redaktoriaus ranka sunkiai pasiekia. O juk gavę téisę kalbėti be sovietinių tarnybų cenzūruojamų tekstų, be popieriukų, galėjome iškelti šnekamąją kalbą ir jos kultūrą į nematytas viršūnes – ryškiau funkciškai atskirti nuo rãšomosios kalbos, suformuoti tam tikrą žanrų stilių. Dabar to viso nėra, o jei ir galima įžiūrėti kokių pradmenų, tai juos lengvai gali sunaikinti nevykęs, ne į savo vėžès pataikęs žurnalistas ar laidos vedėjas.
Daugelis lietuvių rašydami arba viešai kalbėdami barbarizmų vengia, nes juos pakankamai pažįsta ir vertina kaip neabejotinus kalbos teršalus, o kiek dažniau pavartoja tik buityje – arba iš įpratimo, arba kad barbarizmas kartais trumpesnis, patogesnis.
Pasak A. Drukteinio, informacinėms laidoms tekstas yra rengiamas iš anksto, tad nenuostabu, jog ir nesklandumų mažiau. Daugiausia kalbos vartosenos klaidų pasitaiko pokalbių metu, kai laida vedama ekspromtu.
Bet, nepaisant to, ar dažnai girdime taisyklingai lietuviškai kalbant laidų vedėjus? (o ką jau kalbėti apie reklamą...-,,būk bambučia"). Darbuotojų pasakymai dažnai esti netaisyklingi kalbos kultūros ir specialybės kalbos aspektu. Viena iš svarbiausių komunikacijos specialisto – žurnalisto profesionalumo sąlygų – nepriekaištinga, tobulai išmokta kalba.
Vis dėlto, nors televizijoje kalba yra griežtai prižiūrima ir kontroliuojama, pasitaiko atvejų, kai net...
Šį darbą sudaro 8726 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!