J. Locke‘as yra vienas iškiliausių Švietimo epochos teoretikų ir ideologų. Nesitaikstymas su kokiais nors laisvės apribojimais, jeigu jų prasmė neakivaizdi sveikam protui ir asmeniškai nepatiriama, nuosekli dvasinio ir praktinio gyvenimo pertvarka pagal šiuos reikalavimus atvėrė kelią tokios specifinėms šiuolaikinėms institucijoms kaip eksperimentinis mokslas, laisva verslininkystė ir beasmenė rinkos viešpatija, lygi visų laisvė prieš įstatymą. Intelektualinis svertas, bene daugiausia padėjęs pertvarkai, – tai idėja, jog bendrybė turi būti atskaitinga atskirybių visumai. Bendrybė egzistuoja ne kaip savarankiška būtis, bet kaip atskirybių santvarkos būdas – ši idėja įvairiai, bet ryškiai persmelkė besiplėtojančią gamtotyrą, pasaulietinę moralę ir politinį gyvenimą.
Kaip tik šiame kontekste J. Locke‘as kuria naują politinės visuomenės ir politinės valdžios sampratą.
Egzistuoja daugybė skirtingų pilietinės visuomenės apibrėžimų. Pagal plačiausią apibrėžimą pilietinė visuomenė – tai visos savanoriškos organizacijos tarp individo ir valstybės. Šalia šio egzistuoja daugybė kitų pilietinės visuomenės apibrėžimų. Kadangi supratimas kas yra pilietinė visuomenė yra labai įvairus, tai negalime jos vadinti net sąvoka – tai greičiau idėja.
Pilietinės visuomenės samprata kildinama iš Cicerono societas civilis – visuomenės tipo, kur jos narių vieta apibrėžiama įstatymais ir tokiu būdu užtikrinama socialinė tvarka ir geras valdymas. Iki 18a. pilietinė visuomenė buvo suprantama kaip socialinė universalija. 18a. II pus. dėl J. Locke‘o, A. Smitho ir kitų politinio, socialinio ir etinio mokymo apie visuomenės raidą įtakos prasideda šios sąvokos transformacija.
Pradeda vyrauti idėja apie pilietines laisves ir konstitucijos apribotą valdymą, susijusi pirmiausia su liberaliosios minties raida. Liberalizmas žymėjo svajonių apie totalinį valdymą ir įvairių skirtingos prigimties visuomenės sričių konfrontaciją. Svarbiausia buvo teisinės valstybės pagrindimas. Moderniojoje socialinėje bei politinėje filosofijoje pilietinė visuomenė reiškia anapus valstybės ar vyriausybės žinios vystomą žmonių veiklos barą bei institucijų visumą. Ji apima šeimas, bažnyčias, savanoriškas asociacijas bei socialinius judėjimus. Skirtumą tarp pilietinės visuomenės ir valstybės pirmąkart apibrėžė aštuonioliktojo šimtmečio liberalai, kovoję su absoliutizmu.
Johnas Locke‘as (1632 – 1704) kilęs iš laisvamaniškos šeimos, brendo pažangių idėjų atmosferoje ir...
Šį darbą sudaro 4425 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!