5. Gretutinių teisių subjektai: 14
5.1 Atlikėjai 15
5.2 Fonogramų gamintojai 16
5.3 Audiovizualinio kūrinio (filmo) pirmojo įrašo gamintojai 17
5.4 Transliuojančiosios organizacijos 18
6. Gretutinių teisių subjektų teisės: 19
6.1 Atlikėjų asmeninės neturtinės teisės 19
6.2 Turtinės teisės 20
6.3 Gretutinių teisių apribojimai 25
7. Gretutinių teisių galiojimo terminai 26
8. Gretutinių teisių administravimas 27
Išvados 29
Santrauka (anglų k.) 30
Literatūros sąrašas 31
ĮVADAS
Viena svarbiausių žmogaus ypatybių – kūrybingumas ir protinė, arba intelektinė veikla.
Visuotinai labiau suprantama yra materialios nuosavybės sąvoka, tačiau egzistuoja ir nematerialus turtas – tai intelektinė nuosavybė. Intelektinė nuosavybė ypatinga tuo, kad jos objektas yra žmogaus proto kūrinys, kuris tampa materialiu, kai yra įdiegiamas į apčiuopiamą laikmeną (popierių, garso, vaizdo kasetes, kompaktinius diskus ir pan.). Tai yra išskirtinė kūrėjo teisė į savo intelektinės veiklos rezultatus. Išskirtines teises turi ne tik autoriai, bet ir autorių kūrinių atlikėjai, įrašų gamintojai, programų transliuotojai. Tokia teisių rūšis yra vadinama gretutinėmis teisėmis.
Gretutinės teisės yra panašios į autorių teises ir tampriai su jomis susijusios, nes autoriai suinteresuoti ne tik sukurti meno kūrinį, bet ir pateikti jį visuomenei. Tai teisės į atlikimą, garso ir vaizdo įrašų programų sukūrimą ir panaudojimą, sceninį pastatymą, taip pat organizacijų teisės į transliavimą.
Autorinių ir gretutinių teisių sritis gerokai išsiplėtė dėl pastarųjų dešimtmečių technologinės pažangos, pasiūliusios naujus kūrinių skleidimo būdus pasaulinės komunikacijos priemonėmis (kūrinių transliacija satelitu, internetu, kompaktiniuose diskuose). Tai sudaro palankias sąlygas ne tik susipažinti su mokslo, literatūros ir meno kūriniais, artistų vaidyba, radijo ir televizijos programomis, bet ir pažeidinėti šių kūrinių autorių teises ir teisėtus interesus. Nors kėsinimasis į autoriaus kūrinį yra ne tik teisinė, bet ir etinė problema, tačiau vienintelė jos apsaugos forma yra teisinė ir ją turi užtikrinti valstybė.
Darbe nagrinėsime gretutinių teisių ištakas, jų ryšį su autorių teisėmis, bei išskirsime jų rūšis.
Plečiantis tarptautiniam ekonominiam ir kultūriniam bendradarbiavimui, žmogaus intelektinė veikla nesiriboja vienos valstybės teritorija, nes žmogaus kūrybos rezultatai įgijo internacionalinį pobūdį. Dėl to iškilusios tarptautinės problemos pradėtos spręsti ir...
Šį darbą sudaro 9515 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!