Demokratinėje teisinėje valstybėje aukščiausieji valstybės pareigūnai įgyvendina jiems suteiktus įgaliojimus Konstitucijos, įstatymų ir kitų teisės aktų nustatytose ribose. Veiksmai, kuriais nukrypstama nuo teisės aktų reikalavimų, kompromituoja ne tik pačius pareigūnus, bet ir instituciją, kuriai jie atstovauja. Be to, daroma žala ne tik jų autoritetui valstybės viduje, bet tai gali turėti įtakos ir valstybės santykiams su kitomis valstybėmis ar tarptautinėmis organizacijomis. Konstatuotina, kad žala tokiu atveju nėra ir negali būti trumpalaikė, nes net ir vėliau, valstybės institucijai ar pareigūnui atlikus visuomenei pozityvius veiksmus, jie gali būti neigiamai vertinami vien dėl tokio pareigūno praeities.
Apkalta - tautos savisaugos priemonė, daugelyje valstybių įgyvendinama aukščiausios atstovaujamosios institucijos - parlamento. Parlamentas, kaip tautos atstovybė, apkaltos procesu siekia užtikrinti visuomenės pasitikėjimą valstybės valdžia, jos institucijomis ir pareigūnais, kurie savo veiksmais ją diskreditavo [1. Birmontienė T., Jarašiūnas E., ir kt. Lietuvos konstitucinė teisė: Vadovėlis. - Vilnius: Lietuvos teisės universiteto Leidybos centras, 2001].
XIV amžiuje Anglijoje gimė klasikinė apkaltos samprata, tačiau ten ji nėra taikoma jau beveik 200 metų, t.y. nuo 1805-ųjų. Pažymėtina, kad Anglijoje apkalta buvo parlamento įrankis kovoje su stipria karaliaus valdžia. Kitaip tariant, ši atsakomybės forma buvo priemonė, kuria rūmai kovojo su karaliaus valdžia, todėl apkalta turėjo politinį pagrindą. Siekiant užtikrinti valstybės valdžių pusiausvyrą, reikėjo paprastesnių bei greitesnių vykdomosios valdžios atsakomybės prieš parlamentą būdų. Atsiradus interpeliacijai, nepasitikėjimo votumui, dėl savo sudėtingumo ir grėmėzdiškumo, apkalta neteko prasmės. Dabar Anglijos parlamentas jam atskaitingus ir atsakingus pareigūnus turi teisę pašalinti ne apkaltos, o kita tvarka. Tačiau impičmentas (taip iki šiol vadinama apkalta Anglijoje) ten niekada nebuvo panaikintas. Net ir dabar Bendruomenių rūmai gali patraukti konstitucinėn atsakomybėn bet kokį ministrą ar kitas pareigas užimantį asmenį. Sprendimą dėl pašalinimo iš pareigų priimtų aukštesnieji parlamento rūmai- Lordų rūmai. Kita vertus, būtent ta aplinkybė, jog Lordų rūmai Anglijoje net ir dabar yra teisminė instancija, suponavo šios parlamento kompetencijos įgyvendinimą teisminėmis procedūromis. Anglijoje susiformavusi apkaltos...
Šį darbą sudaro 2135 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!